ul. Kościelna 1, 05-240 Tłuszcz, tel. 297573002, e-mail: sp_tl_1@op.pl, Sekretariat: Pn-Pt 7:00-17:00
Home
 

Dzień Głośnego Czytania

„Nie mów dziecku, jak bardzo je kochasz,
pokaż to, poświęcając mu czas.”

Ulrich Schaffer

Dzień 29 września jest obchodzony jako Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Został on ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Jest okazją do podkreślenia zalet głośnego czytania. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży, gdyż to oni są najważniejszymi beneficjentami tego święta. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu, zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów,  kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.
W obecnych czasach kontakt ze słowem wyparła telewizja, której celem oddziaływania na dziecko jest nie słowo, lecz obraz. W związku z tym dzieci coraz gorzej posługują się językiem, a jako uczniowie w szkole mają problem ze zrozumieniem prostych tekstów i poleceń. Coraz mniej same czytają, ponieważ język literacki jest dla nich niezrozumiały –tak jak obraz w telewizji i na monitorze komputera.
W naszej szkole Dzień Głośnego Czytania został zorganizowany 22 października.
Aby uatrakcyjnić ten dzień czytanie odbywało się z Gangiem Słodziaków, maskotek, z którymi uczniowie się nie rozstają nie tylko w domu, ale także w szkole. Nasze spotkanie uprzyjemniały postacie pluszaków Słodziaków, które uśmiechały się do dzieci z jesiennego drzewa. W tym dniu uczniowie klas młodszych mieli okazję wysłuchać opowiadań z książki pt. ,,Wesołe przygody Gangu Słodziaków” czytanych przez nauczycieli, starszych kolegów,
a także swoich rówieśników. Tu każdy mógł spróbować swoich umiejętności aktorskich, gdyż tekst czytany był z podziałem na role. Uczestnicy zajęć na koniec spotkania otrzymywali Albumy ucznia Gangu Słodziaków, które mają ich motywować do codziennego czytania.
Drodzy Rodzice! Pragniemy zachęcić Państwa do głośnego czytania dzieciom, bo to od Was w największym stopniu zależy pomyślna przyszłość Waszego dziecka.

Beata Tryc

Anna Milczarek

Fotorelacja:

 

24 października 2018 Autor Kategoria: AktualnościBez kategoriiBibliotekaDziałalność


Top