ul. Kościelna 1, 05-240 Tłuszcz, tel. 297573002, e-mail: sp_tl_1@op.pl, Sekretariat: Pn-Pt 7:00-17:00
Home
 

18 pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II

   W dniach 10–11 października 2018 r. uczniowie klas VII naszej szkoły wyruszyli do Częstochowy na spotkanie Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Towarzyszyła im p. dyrektor Beata Dzięcioł, ksiądz Paweł Cudny, nauczyciel katechezy p. Marzena Chojnacka – Matak, opiekunowie wycieczki p. Agnieszka Świątkowska i p. Monika Golec.
Celem spotkań Rodziny skupiającej społeczność szkolną, która za patrona wybrała sobie papieża Polaka jest integracja uczniów oraz propagowanie nauczania św. Jana Pawła II.
Pierwszego dnia tuż po przybyciu na miejsce wyruszyliśmy aby z przewodnikiem zwiedzić Jasną Górę. Niezwykłe wrażenie robią pamiątki zgromadzone w Skarbcu np. monstrancja i krzyż podarowane przez króla Zygmunta Starego, liczne dary przywiezione jako łupy z wygranej bitwy pod Wiedniem przez króla Jana III Sobieskiego czy różańce sławnych osób np. królowej Bony, króla Jana III Sobieskiego czy Marii Curie Skłodowskiej i liczna biżuteria, a wśród niej pierścień podarowany przez prezydenta USA Johna Kennedy. To wszystko daje poczuć moc i wartość historii Polski a także jej korzenie nierozerwalnie związane z wiarą w Boga.
Potem wstąpiliśmy do kaplicy Cudownego Obrazu na chwilę osobistej modlitwy.
Przez cały wyjazd dopisywała nam piękna słoneczna pogoda więc miło było przejść się miastem na miejsce zakwaterowania. Nocleg mieliśmy w tzw. Dolinie Miłosierdzia prowadzonej przez księży Pallotynów. Jest tam nowo wybudowany budynek sanktuarium Miłosierdzia Bożego z przepiękną mozaiką wykonaną przez współczesnego włoskiego artystę Marka Rupnika.
Wieczorem po kolacji poszliśmy na Apel Jasnogórski. Było to cenne wydarzenie, tym bardziej że niektórzy z uczestników naszej pielgrzymki brali w nim udział po raz pierwszy. Ta wieczorna modlitwa dała możliwość ponownego zaniesienia przed Boże oblicze za pośrednictwem Maryi naszych modlitw i próśb.
Następnego dnia najważniejszym wydarzeniem był udział we Mszy Św. sprawowanej na wałach Jasnogórskich dla przybyłych ze szkół noszących imię Jana Pawła II z całej Polski a nawet Białorusi.
18 pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II odbywała się pod hasłem „Promieniowanie ojcostwa” i zgromadziła około 14 tyś. młodych.
Wypuścili oni w niebo ponad 300 balonów jako znak uniesienia ich serc do nieba, by jak Jan Paweł II być świętymi.
Niezwykle rycersko wyglądały sztandary szkół ustawione w szeregu na platformie na Wałach podczas uroczystej Mszy Św.
Na zakończenie chętni weszli na wieżę zegarową klasztoru jasnogórskiego i podziwiali widoki na okolice Częstochowy i majaczące w oddali góry.
W tym roku wyjazd na Jasną Górę miał dla naszej społeczności szczególne znaczenie ponieważ wiązał się ze złożeniem zaproszeniem na doroczne spotkanie szkół im. Jana Pawła II w maju do Tłuszcza, do naszej szkoły.

Foto: Marzena Chojnacka – Matak, tekst: Monika Golec

Oto fotorelacja:

Kościół Miłosierdzia ul. Kordeckiego 49

24 października 2018 Autor Kategoria: AktualnościBez kategorii


Top