ul. Kościelna 1, 05-240 Tłuszcz, tel. 297573002, e-mail: sp_tl_1@op.pl, Sekretariat: Pn-Pt 7:30-16:00
Home
 

OBCHODZIMY DZIEŃ DRZEWA 2018

 

10 października obchodzimy Dzień Drzewa. Z tej okazji odbywa się w Polsce szereg akcji związanych z sadzeniem drzew oraz edukacją ekologiczną dzieci, młodzieży i dorosłych. Od kilku lat Klub Naszej Ziemi włącza się w obchody tego święta, poprzez różne działania informacyjno-edukacyjne.

 

 

Klubowicze wyszukiwali różne ciekawostki o drzewach, pisali wiersze i opowiadania. Oto kilka z nich:

Chrońmy drzewa,
Bo nam z drzew tlenu potrzeba.
Bardzo ważna to sprawa,
Bez powietrza to nie będzie zabawa.
Drzewa znikają,
Zapotrzebowania wzrastają.
Ludzie lasy ścinają
I drewno zdobywają.
Jeśli rozum masz,
Drzewom nowe życie dasz.
Sadź więc drzewa,
Tego przyrodzie potrzeba.
Szanuj ziele,
Bo jest go niewiele!

                                                                             Karolina Traczyk (VIa)

 

Przemiana dębu Henia

Za siedmioma górami, za siedmioma rzekami rósł sobie las. Był piękny, pełen drzew i zwierząt. Mieszkańcy tego lasu byli bardzo szczęśliwi, poza jednym, małym dębem o imieniu Henio. Żył on w południowej części lasu wraz ze swoimi rodzicami i siostrą Kasią.

Młody Henryk miał 5 metrów, ale i tak nie dorównywał wzrostem swoim kolegom. Był z tego powodu bardzo niezadowolony i smutny. Jego rówieśnicy często wyśmiewali się z niego i nazywali Henia karzełkiem.

       Pewnego dnia las odwiedziła tajemnicza staruszka. Wszyscy mieszkańcy  byli bardzo podekscytowani tą wizytą, z wyjątkiem małego Henryka, który nie był zainteresowany tym zdarzeniem, gdyż płakał z powodu docinek kolegów. Gdy kobieta przechodziła lasem, zauważyła Henia. Podeszła do niego i spytała, dlaczego jest smutny. Henryk był zdziwiony, że staruszka zaczęła z nim rozmawiać i opowiedział swoją historię. Kobieta powiedziała, żeby nie przejmował się opinią innych.  Nagle wyjęła z torby sakiewkę z magicznym złotym pyłkiem, którym posypała drzewko i odeszła, nic nie mówiąc. Mały Henio po całym tym zdarzeniu poszedł spać, rozmyślając, czym był proszek, którym posypała go kobieta.

Następnego dnia, gdy Henryk się obudził, wydarzyło się coś niesamowitego. Podeszła do niego Kasia i zdziwiona oznajmiła, że jest bardzo wysoki oraz inaczej wygląda. Henio, nie wierząc siostrze, udał się nad strumyk, żeby w nim zobaczyć swoje odbicie. Aż mu gałązki zaszumiały, gdy ujrzał, jaki jest wysoki i piękny.Od razu humor mu się poprawił. Wrócił i podekscytowany pobiegł do rodziców, żeby się pochwalić, ile urósł w ciągu nocy. Od tamtej pory nikt już Heniowi nie dokuczał. On sam zyskał dużo pewności siebie, stał się bardziej odważny i nawet zaprzyjaźnił się z kilkoma kolegami.

Alicja Czopek (VIa),  Wiktoria Karlewska(VIa)

 

Czy wiecie, że… czyli ciekawostki o drzewach

  • Na świecie żyje ponad 23 000 różnych gatunków drzew.
  • Drzewa są najbardziej długowiecznymi organizmami na ziemi. Najstarsze okazy sosny długowiecznej dożywają 4700 lat.
  • Wielkie drzewa każdego dnia pobierają z ziemi około 400 litrów wody.
  • Obliczono, że typowe drzewo pochłaniaprawie tonę dwutlenku węgla na każdy metr sześcienny przyrostu i produkuje ponad 700 kilogramów tlenu.
  • Drzewa iglaste, zaliczane do roślin nagozalążkowych, są drzewami starszymi i bardziej pierwotnymi od drzew liściastych. Pojawiły się na Ziemi 345-280 milionów lat temu.
  • W stanie Utah w USA można spotkać organizm, którego wiek szacuje się na 80 tysięcy lat. Nie jest to tylko jedno drzewo, ale cały system posiadający wspólne ukorzenienie.
  • Hyperion – sekwoja wiecznozielona – to drzewo mierzy 115,61 metrów i jest najwyższym drzewem na świecie.
  • Najgrubsze drzewo świata – obwód jego pnia wynosi 44 metry. Drzewo waży 640 ton.
  • Drzewa nigdy nie umierają ze starości. Owady, choroby i ludzie są zwykle zabójcami.
  • Każdy hektar lasu wchłania rocznie ok. 200 ton dwutlenku węgla.
  • Najwyższe notowane drzewo świata miało 143 m.
  • Drzewa miejskie zwykle żyją średnio 13 lat krócej niż drzewa wiejskie.
  • Korzenie mamutowca olbrzymiego sięgają na głębokość 4 metrów.
  • Istnieje ponad 600 odmian dębów. Jednym z rodzajów jest dąb korkowy. Nazwa pochodzi od jego funkcji. Wytwarza się z tego drzewa najlepsze korki do wina.

BIBLIOGRAFIA

https://www.focus.pl/artykul/9-faktw-o-drzewach-dlaczego-warto-je-sadzihttps://klubpodroznikow.com/aktualnosci/61-inne/1596-najwysze-drzewa-wiatahttp://dlalejdis.pl/artykuly/ciekawostki_o_drzewach

Opracowały:

Natalia ciuk (VIa)

Klaudia Koc (VIa)

Julia Przybysz (VIa)

 

        Tradycyjnie już, sprawdziliśmy wiedzę piątoklasistów o drzewach i krzewach występujących w Polsce. 11 października odbył się konkurs przyrodniczy dla uczniów klas V „Znam polskie drzewa i krzewy”. Uczniowie musieli wykazać się nie tylko wiedzą o drzewach, ale też umiejętnością rozpoznawania ich liści.

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce – Nina Maziarz z klasy Vb

II miejsce – Aleksandra Getka z klasy Vb

III miejsce – Julia Bereda z klasy Va

Serdecznie gratulujemy!

      Kolejny Dzień Drzewa dopiero za rok, ale pamiętajmy o nich każdego dnia. Nie niszczmy liści i gałęzi, nie naklejajmy ogłoszeń, nie wycinajmy bez potrzeby. Pamiętajmy, że bez nich nie będzie też nas. Dbajmy o nie, zbierajmy makulaturę i sadźmy młode, byśmy w przyszłości odpoczywali w ich cieniu.

Anna Czajkowska

opiekun Klubu Naszej Ziemi

14 października 2018 Autor Kategoria: AktualnościBez kategorii


Top