ul. Kościelna 1, 05-240 Tłuszcz, tel. 297573002, e-mail: sp_tl_1@op.pl, Sekretariat: Pn-Pt 7:30-16:00
Home
 

List do rodziców uczniów klas IV-VIII

Drodzy Rodzice!

     W dobie komputeryzacji życia i rozwoju cywilizacji telewizja i internet stały się zarówno dla dzieci jak i młodzieży wartością nadrzędną. Poprzez różnorodność i bogactwo przekazów są rozrywką i pozornie skuteczną formą relaksu. Pochłaniają one mnóstwo wolnego czasu i grożą uzależnieniem. Książka może i powinna stanowić dobrą alternatywę dla internetu
i telewizji.

            Pełni ona różnorakie funkcje: od społecznej poprzez wychowawczą, poznawczą, emocjonalną, aż po rozrywkową, nie sposób przecenić jej wartości. Dzieci  i młodzież powinni szukać właśnie w lekturze wartości, których nie znajdą, np. w telewizji. Książka przekazuje wiedzę o czasach dawnych i świecie współczesnym. Pokazuje jakie prawa rządzą w świecie ludzi i przyrody. Pobudza wrażliwość i rozwija wyobraźnię. Kształci charakter i aktywną postawę wobec rzeczywistości. Oddziałuje wszechstronnie na rozwój dziecka: wzbogaca słownictwo, kształci styl i poprawność języka ojczystego, daje wzory do naśladowania  i pokazuje zachowania, które należy negować. Dostarcza wielu wzruszeń i emocji. Pomaga w rozwiązywaniu problemów swojej egzystencji, oraz szuka drogowskazu, umożliwiającego wyrobienie sądu o sobie i rówieśnikach.

     Czytanie pozwala również znaleźć odpowiedzi na pytania związane ze współczesnym światem i jego sprawami. O wartościach czytania można mówić bardzo długo, warto podkreślić, że dobra książka pomaga kształtować zasady społeczno- moralne dziecka, mądrze wykorzystana, może stać się narzędziem bardzo pomocnym w wychowaniu młodych ludzi.

      Kształtowanie młodego człowieka tak, aby poprzez lekturę, świadomie uczestniczył
w kulturze, stanowi niezwykle trudne zadanie, szczególnie w dobie wszechogarniających nas massmediów następuje spadek czytelnictwa w Polsce. O randze problemu świadczy powstanie „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” dotyczącego wspierania w latach 2016–2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję czytelnictwa dzieci i młodzieży. Wyrobienie nawyku czytania książek i sprawienie, aby książki były dla dziecka ważne, może się udać tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły, w której dziecko ma możliwość korzystania z biblioteki szkolnej. Nie zapominajmy o korzyściach, które płyną z czytania dla dzieci. Zachęcajmy je do częstego korzystania z biblioteki szkolnej.

 

 

27 lutego 2018 Autor Kategoria: List do Rodziców


Top