ul. Kościelna 1, 05-240 Tłuszcz, tel. 297573002, e-mail: sp_tl_1@op.pl, Sekretariat: Pn-Pt 7:30-16:00
Home
 

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Tłuszczu ma swoją książkę

okladka_ksioazki

Okładka książki

Szkoła, która ma zaszczytne imię, sztandar i hymn, a także długą historię uświetnioną licznymi sukcesami ? powinna mieć i swoją książkę. Taką książkę, która ocali od zapomnienia 140 – letnie dokonania szkoły: najpierw walkę z caratem, następnie organizowanie się w wolnej Polsce, potem walkę z okupantem i organizowanie się na nowo w realiach Polski powojennej i zawsze ? dążenie do poprawy warunków lokalowych oraz wyników dydaktycznych i wychowawczych. W tej szkole uczniowie odnosili liczne zwycięstwa w konkursach przedmiotowych i zawodach sportowych. Dlaczego zapisy dokumentujące te osiągnięcia mają leżeć gdzieś w archiwach, zapomniane i niedostępne? Dlaczego mają zniknąć z ludzkiej pamięci, skoro mogą stać się dumą tłuszczańskiej szkoły i środowiska?

Takiego przedsięwzięcia podjęła się Hanna Gryz ? wieloletnia nauczycielka tej szkoły. Na podstawie istniejących w szkole dokumentów, żywych wspomnień byłych uczniów i nauczycieli a także własnych doświadczeń napisała monografię szkoły obejmującą lata 1867 ? 2007. Całość składa się z trzech części: I ? historia szkoły, II ? nauczyciele, III ? wykaz absolwentów ośmioklasowej i sześcioklasowej szkoły podstawowej. Książka ma 268 stron, jest pięknie wydana, kolorowa, zawiera dużo zdjęć i ma ciekawą szatę zewnętrzną. Ukazanie się książki drukiem zostało sfinansowane przez licznych sponsorów, a szczególnie przez Radę Miejską na czele z burmistrzem Tłuszcza Janem Krzysztofem Białkiem.

Książka ma służyć nam wszystkim: obecnym i przyszłym pokoleniom. Każdy uczeń będzie kiedyś dorosły i każdy dorosły był kiedyś uczniem, więc szkoła jest częścią życia każdego z nas.

Wstęp do książki autorka zakończyła słowami: ?Z wyrazami szacunku dla tych, którzy kiedykolwiek wezmą z sentymentem tę książkę do ręki, przyjrzą się jej stronicom, obejrzą zdjęcia i z zadumą zatrzymają się nad przeszłością?

           

(Książkę można nabyć w sklepiku szkolnym lub sekretariacie szkoły, dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na działalność statutową szkoły.)

14 sierpnia 2014 Autor Kategoria: O szkole Tagi:


Top