Spotkanie z historią…
Historia edukacji w Tłuszczu sięga do roku 1867, kiedy to została powołana elementarna szkoła rządowa. Składała się wtedy ona z izby lekcyjnej, a uczył w niej wówczas jeden nauczyciel. Na przestrzeni lat przeobrażała się ona na potrzeby reform, zmieniała swoje siedziby, aż do połowy lat sześćdziesiątych, kiedy oddano do użytku budynek przy ulicy Kościelnej.
W tym roku, 13 i 14 października odbył się wielki jubileusz 150-lecia powstania szkoły w Tłuszczu. Był on okazją do wspólnego spotkania z absolwentami, byłymi i obecnymi nauczycielami, pracownikami i uczniami oraz zaproszonymi gośćmi.
Na tę okoliczność w salach lekcyjnych przygotowano gazetki tematyczne związane z zajęciami warsztatowymi. Udekorowano korytarze zgodnie z tematyką ekspozycji. Wystawy w holu przygotowała Nieformalna Grupa Rekonstrukcyjna Ludności Cywilnej Rajski Ptak z Tłuszcza.
W piątek, 13 października uczniowie pod opieką wychowawców wzięli udział w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez absolwentów naszej szkoły. Byli to:
Andrzej Kruk – Sekretarz Mazowieckiego Związku Pszczelarzy, Prezes Zarządu Koła Pszczelarzy w Tłuszczu. Na warsztatach uczniowie poznali rodzaje uli, mogli założyć strój pszczelarza, obejrzeć zdjęcia, sprzęty, których używano kiedyś i obecnie m. in. podkurzacz pszczelarski. Dowiedzieć się o rodzajach miodu, propolisie i innych ciekawostkach o pszczołach. Poinformował również uczniów o działalności i edukacji jedynego w Europie Technikum Pszczelarskiego znajdującego się w Pszczelej Woli.
Jacek Suchenek – absolwent Politechniki Warszawskiej Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych. Przybliżył uczniom swoją ścieżkę zawodową, podkreślając, jak ważna jest nauka od samego początku. Opowiadał o wdrażaniu technologii istotnych dla rozwoju współczesnego biznesu, o rozwiązaniu smart city poprawiającym jakość życia miasta poprzez usprawnienie ruchu, zmniejszenie zużycia energii oraz poprawę bezpieczeństwa mieszkańców, o swojej pracy przy budowie m. in. PGE Narodowego, Europejskiego Centrum Solidarności.
Arkadiusz Górek – prezes, mistrz Szkoły Sztuk Walki i Samoobrony „Kobra”. Posiada uprawnienia instruktorskie klasy „I” nadane przez Krzysztofa Nasiłowskiego z Millennium School Of Martial Arts, prowadzi treningi w Tłuszczu. Pełni również funkcję sędziego zawodów FMA. Uczestniczył w wielu zawodach filipińskich sztuk walk w kraju i za granicą. Posiada duży arsenał medalowy i pucharowy. Opowiadał o sportach walki, zachęcał do aktywności fizycznej. Podkreślał, że żeby osiągnąć sukces w sporcie, potrzebna jest własna, ciężka praca, podczas treningów kształtuje się nasz charakter. Uczniowie mieli możliwość wziąć udział w warsztatach sztuki walki. Oglądali też medale i puchary zdobyte przez sportowców.
dr Piotr Bednarczyk – dr nauk prawnych, absolwent Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej i Collegium Invisibile. Stypendysta Fundacji Heinricha Hertza. Sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie i wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Prywatnie pasjonat baroku oraz historii Warszawy. Opowiadał o pracy sędziego, etapach kariery. Pokazał uczniom swoje publikacje, zdjęcie z prezydentem podczas nominacji sędziowskiej, a także łańcuch, który zakłada się podczas rozpraw sądowych.
Krzysztof Piotrowski – zastępca Dyrektora Departamentu Teleinformatyki w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych. Ukończył studia wyższe na kierunkach informatyka w zakresie bez danych oraz zarządzanie i marketing w zakresie zarządzania strategicznego. Uczniowie mogli się dowiedzieć o jego etapach kariery. Obecnie pan Krzysztof pracuje w firmie dbającej o bezpieczeństwo energetyczne Polski. Zwrócił on uwagę na zagrożenia podczas korzystania z Internetu, na to, by nie podawać w nim swoich danych.
Mariusz Dzięcioł – fizjoterapeuta, ukończył Akademię Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie. Jego pasją, która przyczyniła się w dużym stopniu do tego w jakim jest obecnie miejscu w życiu są sztuki walki. Wszystko zaczęło się od treningów prowadzonych w szkole podstawowej przez p. Arkadiusza Górka. Ćwiczy dodatkowo akrobatykę i posługiwanie się biała bronią. Od 2007 roku posiada czarny pas w filipińskich sztukach walki. Obecnie pracuje jako kaskader, fizjoterapeuta i trener personalny. Opowiadał o swoich pasjach i zainteresowaniach oraz zachęcał do uprawiania sportu.
Anna Jaworska – absolwentka Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji na Uniwersytecie Warszawskim, emerytowana policjantka. Działa aktywnie w kilku stowarzyszeniach, przede wszystkim na rzecz społeczności tłuszczańskiej gminy. Swoje zainteresowania wiąże z kulturą i sztuką, lubi fotografować i pisać wiersze. Jej fotografie są wykorzystywane do lokalnych projektów, na wystawach, w publikacjach, prasie. W 2017r. został wydany jej pierwszy tomik wierszy. Na początku zajęć opowiedziała o swojej pracy, pokazała mundur, czapkę garnizonową. W dalszej części warsztatów przedstawiła swoje pasje: fotografowanie oraz pisanie wierszy. Na pamiątkę, mówiąc o bezpieczeństwie na drodze, pani Anna rozdała wszystkim uczniom odblaski.
Dariusz Dudek – redaktor naczelny Expressu Tłuszcza. Na warsztatach opowiedział o początkach przekazywania informacji. Uczniowie usłyszeli o Majach, Aztekach, o Gutenbergu, twórcy pierwszej przemysłowej metody druku na świecie. Mówił o technicznym procesie wydawania gazety. Zachęcał on także do śledzenia lokalnej historii.
Waldemar Matejak – absolwent Technikum Kolejowego i Politechniki Warszawskiej na Wydziale Inżynierii Lądowej, zaangażowany w modernizację linii kolejowej Warszawa – Białystok, interesujący się historią i turystyką. Pan Waldemar przedstawił historię kolei w Tłuszczu. Uczniowie mieli okazję obejrzeć stare zdjęcia naszych okolic. Pan Waldemar opowiadał też o ks. Januszu Grygierze, autorze m.in. niezwykłych modeli pociągów, makiet przedstawiających malownicze stacyjki.
Elżbieta Rosa – uczestniczka biegów długodystansowych, ulicznych i maratonów. Wielokrotna zwyciężczyni i medalistka w swojej kategorii biegowej. Opowiadała o bieganiu, pasji, która trwa stosunkowo krótko, bo od 2009 roku. Pokazywała uczniom liczne medale, puchary, dyplomy, zdjęcia. Podczas warsztatów opowiadała o znanym biegaczu, założycielu sekcji biegowej, absolwencie tłuszczańskiej podstawówki – Stanisławie Stolarczyku.
dr Jarosław Baranowski – ukończył Uniwersytet Warszawski, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych, jest doktorem nauk o Ziemi w zakresie geografii, interesuje się klimatologią, topoklimatologią, w tym klimatem miasta, klimatem gór oraz pogodą i klimatem w przysłowiach ludowych. Obecnie: zastępca dyrektora Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się o metodach pomiaru zjawisk meteorologicznych, zobaczyli urządzenia, które temu służą. Na warsztatach oglądali też prezentację multimedialną na temat ogródka meteorologicznego.
Lidia Szymańska i Grzegorz Stapf – policjanci. Przybliżyli oni swój zawód. Przypomnieli ważne numery alarmowe. Uczniowie podczas warsztatów odpowiadali, w jaki sposób należy się zachować m. in. w sytuacji zaatakowania przez psa, włamania do domu. Oglądali m. in.: strój policyjny, kamizelkę kuloodporną, pałkę, kajdanki.
Jolanta Boguszewska – dyrektor Powiatowego Centrum Dziedzictwa i Twórczości Ośrodka Dokumentacji Etnograficznej w Wołominie. Ukończyła m.in. historię sztuki na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Autorka licznych artykułów w prasie lokalnej, dotyczących sztuki i etnografii oraz kultury Mazowsza, współautorka książki „Nasfeterowie”. Członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Poprzez swoją działalność zawodową promuje artystów i twórców ludowych związanych z naszym powiatem. Opowiadała o wystawach, wydarzeniach, koncertach i zajęciach artystycznych odbywających się w wołomińskiej „Fabryczce”. Podczas warsztatów dzieci robiły ozdoby z mokrej gliny.
Sylwia Barcz – Popiel – radca prawny. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, świadczy pomoc prawną z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego jak i prawa pracy, zajmuje się również prawem gospodarczym, w tym prawem spółek i windykacją należności. Na zajęciach przybliżyła swój zawód. Opowiedziała, jak wygląda sala sądowa, z jakimi sprawami można się zgłaszać do radcy prawnego, a z jakimi do adwokata. Na koniec uczniowie mieli możliwość wcielić się m. in. w rolę sędziego i obrońcy na sali rozpraw.
Grzegorz Ołdak – absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Obrony Przeciwlotniczej, dowódca plutonu, baterii, jednostki dywizjonu rakietowego 2 dr OP. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, czym zajmuje się obrona powietrzna kraju. Oglądali filmy przedstawiające polskie samoloty wojskowe, ćwiczenia, podczas których wystrzeliwano rakiety przeciwlotnicze. Pan Grzegorz opowiadał także o podróżach po świecie związanych ze swoją pracą m. in. do Indii.
Krzysztof Dzięcioł – lotniarz. Opowiadał o swojej pasji, podkreślał, że bardzo ważne jest bezpieczeństwo podczas lotu, pokazywał uczniom osprzęt lotni, filmy nagrywane kamerą znajdującą się na kasku. Pan Krzysztof lata w okolicach Tłuszcza i Zalewu Zegrzyńskiego. Lubi swoje hobby, bo z góry widzi wszystko z innej perspektywy.
Arkadiusz Jusiński – zwycięzca wielu wyścigów kolarskich MTB. Przybliżył swoją pasję, która nie zaczęła się od razu. Zachęcał do uprawiania sportu, do zapisania się na zajęcia kolarskie, opowiadał o zawodach, w których bierze udział, o przygotowaniu do nich. Uczniowie mieli możliwość obejrzeć strój kolarza, rowery, dowiedzieć, jak ważne jest to, by jeździć w kasku.
Bartosz Lewandowski – Absolwent Wyższej Szkoły im. Bogdana Jańskiego. Obecnie jest Prezesem Zarządu Eko-Max Recykling Sp. Z o.o. Jego największą pasją są wyścigi motocyklowe. Od 2007 bierze czynny udział jako zawodnik w Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostwach Polski oraz Mistrzostwach Europy Alpe Adria. Jest drużynowym Mistrzem Polski oraz Mistrzem Europy. Stworzył najbardziej utytułowany Team Wyścigowy o Nazwie LRP Poland ( Lewandowski Racing Projekt ) Zespół ten jest 12-sto krotnym Mistrzem Polski, 6-ścio krotnym Mistrzem Europy. Jedynym Zespołem z Polski startującym w Mistrzostwach Świat Endurance. Opowiadał o swojej pasji, która zaczęła się już w dzieciństwie. Podczas zajęć uczniowie mogli się dowiedzieć m. in. z jaką prędkością jeździ się podczas rajdów, dlaczego na zakrętach motocykliści pochylają się. Podczas warsztatów prezentował filmy poświęcone swojemu hobby.
Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Tłuszczu – koncertuje zarówno w kraju jak i za granicą. Uczestniczy w licznych przeglądach, konkursach i festiwalach. Uświetnia swoją obecnością uroczystości gminne, święta narodowe oraz kościelne. Posiada w swoim repertuarze utwory z muzyki klasycznej, rozrywkowej, biesiadnej. Zdobyła srebrny i brązowy medal na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Rastede (Niemcy). Kapelmistrzem jest p. Sławomir Łagocki – absolwent Warszawskiej Akademii Muzycznej. Przedstawiciele zespołu opowiadali o tym, jak wyglądają zajęcia, o wspólnych wyjazdach na obozy muzyczne. Prezentowali instrumenty dęte. Podczas warsztatów uczniowie mieli także możliwość zagrania na nich.
Wychodząc z sal, na korytarzach podopieczni wsłuchiwali się w historię szkoły dotyczącą trzech okresów: 1867- 1918, 1919 – 1965, 1965-2017 przybliżoną przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej „Rajski Ptak”. Powstała ona w 2013 roku. Początkowo składała się z kilkunastu osób – przyjaciół, którzy od lat fascynowali się historią Polski i pielęgnowali tradycje i zwyczaje naszego kraju. Z czasem grupa poszerzyła się o kolejne osoby, skupiając w swoich szeregach dzieci, młodzież oraz Seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Tłuszczu, działającego przy Ośrodku Pomocy Społecznej.
Pierwszym mentorem i animatorem grupy był Jarosław Stryjek, obecnie Rajski Ptak działa przy Stowarzyszeniu na Rzecz Organizowania Społeczności Lokalnych AB OVO, a jego opiekunem jest Aleksandra Skonieczna. Grupa bierze udział w licznych imprezach, organizowanych nie tylko w naszym powiecie, ale również poza jego granicami, m. in. w Białymstoku, Białobrzegach czy Stanisławowie. Współpracuje ona także z innymi grupami rekonstrukcyjnymi, dzięki czemu przygotowywane przez nią inscenizacje wiarygodnie oddają realia czasów minionych.
Dzieci mogły zasiąść w ławkach z tamtych lat, obejrzeć ówczesne stroje uczniów i nauczycieli, pisać stalówką, zobaczyć jak wyglądały kiedyś podręczniki, zeszyty i świadectwa, nauczyć się rosyjskich liter, zaznajomić z metodami stosowanymi przez nauczycieli.
Piątkowe warsztaty pomogły poznać bogatą historię Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tłuszczu, spotkać się z absolwentami, dowiedzieć się o wykonywanej pracy, zamiłowaniach, wspomnieniach ze szkolnych ław.
Każdy z prowadzących był kiedyś uczniem, miał podobne zainteresowania, odnosił sukcesy, miewał porażki, lecz dzięki systematycznej nauce, rozwijaniu swoich pasji realizuje się w dorosłym życiu.
Dziękujemy za cenne i ciekawe lekcje historii oraz inspiracje do realizacji dziecięcych marzeń.
Aleksandra Styczek