EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
26 września w całej Europie obchodzony jest EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH. W tym roku przypadła 15. rocznica jego ustanowienia. Główne cele Europejskiego Dnia Języków Obcych to przede wszystkim promowanie różnorodności kulturowej i językowej Europy oraz propagowanie uczenia się języków. W ramach tychże obchodów, również w naszej szkole po raz pierwszy odbyła się nietypowa lekcja, podczas której uczniowie mieli możliwość zapoznania się z brzmieniem kilku języków europejskich. W tym dniu, uczniowie naszej szkoły mieli przypięte flagi wybranego przez siebie kraju europejskiego.
Powitała nas pani Eliza Pińska-Ruszkowska, koordynatorka tego wydarzenia.
Prowadząca Tatiana Kędzierska z klasy VI b zaprosiła wszystkich do obejrzenia prezentacji multimedialnej pt. Europa – różnimy się pięknie, autorstwa Agaty Gawrońskiej i Tatiany Kędzierskiej z klasy VI b.
Następnie Tatiana przywitała naszego gościa specjalnego – nauczycielkę języka niemieckiego – Panią Karinę Simon – Kruk, która w przyjazny i ciekawy sposób zachęcała uczniów do nauki języka niemieckiego.
Kolejnym punktem programu była recytacja fragmentu Hamleta Williama Szekspira przez Agatę Gawrońską i Szymona Winnickiego z klasy VI b. Warto dodać, że Szekspira uważa się za najwybitniejszego pisarza literatury angielskiej.
Miłośnicy języka hiszpańskiego, czyli drugiego najpowszechniej używanego języka świata, skorzystali z doskonałej sposobności nauki podstawowych zwrotów tego melodyjnego i jakże dźwięcznego języka.
Język francuski jest trzecim językiem w komunikacji międzynarodowej, który ponadto pełni funkcję oficjalnego języka NATO i UNII EUROPEJSKIEJ. Nasi uczniowie z zainteresowaniem słuchali wymowy i powtarzali podstawowe zwroty za lektorem.
Duże zainteresowanie wzbudziła piosenka włoska L’italiano ( l asciatemi cantare) w wykonaniu klasy VI d. Powszechnie wiadomo, że Włochy to ojczyzna europejskiej muzyki artystycznej. To tam powstała opera, a także liczne gatunki muzyki instrumentalnej. Włochy od stuleci pełniły rolę centrum życia muzycznego w Europie.
Ostatnim punktem programu był występ uczennic z klasy VI b, które zaśpiewały znaną piosenkę rosyjskiego artysty Jurija Shatunova zatytułowaną Bielyje Rozy. Muzyka rosyjska to
przede wszystkim opery i balet, ale nie tylko. To także muzyka rozrywkowa, ciesząca się ogromną popularnością.
W ramach tego niecodziennego wydarzenia, został przeprowadzony konkurs „Z Europą za pan brat”, podczas którego uczniowie musieli wykazać się znajomością zagadnień polityczno-geograficznych dotyczących Europy.
Wiemy, że Europa to kontynent o niezwykłym bogactwie językowym, co dla uczących się stwarza ogromne możliwości. Celem tej niezwykłej lekcji było zmotywowanie uczniów do uczenia się języków obcych, ukazania ich różnorodności i swoistego piękna, a także wzbudzenie zainteresowania kulturą krajów Europy.
Katarzyna Andruchewicz
Oto krótka fotorelacja