SPRZĄTANIE ŚWIATA 2014
?SPRZĄTANIE ŚWIATA 2014?
JUŻ ZA NAMI!
Akcja ?Sprzątanie Świata? jest wszystkim dobrze znana, ponieważ na stałe zagościła w naszych kalendarzach, w każdy trzeci wrześniowy weekend. Do Polski trafiła w 1993 roku, za sprawą pani Miry Stanisławskiej -Mejsztowicz, ale wymyślił ją, w 1989 roku w Australii, biznesmen i żeglarz – IanKiernan, który bardzo chciał poprawić stan Zatoki Sydnejskiej, nad którą mieszkał.W tym celu udało mu się zmobilizować 40 tys. osób, które pracowały społecznie nad oczyszczaniem zatoki z całych ton plastikowych śmieci, butelek a nawet wraków samochodów.
Obecnie jest to międzynarodowa kampania polegająca na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej ludzi oraz kształtowanie postawy troski o środowisko, które nas otacza. Mamy w taki sposób korzystać z zasobów przyrody, aby zdążyły się one odnowić. Ogromne znaczenie ma tu segregowanie odpadów, bo w ten sposób można je później ponownie wykorzystać. W Polsce akcja jest promowana i koordynowana przez Fundację Nasza Ziemia.
Hasło tegorocznej akcji brzmiało: ?Turysto! Szanuj środowisko nie tylko na wakacjach!? Tym razem organizatorzy zachęcali do refleksji nad wpływem na środowisko w czasie wypoczynku, na urlopie, w czasie pobytu na łonie natury. Już od wiosny zastanawialiśmy się, w jaki sposób oddziałujemy na przyrodę podczas górskich wędrówek, spacerów po lesie, czy rejsu żaglówką po jeziorze. Co każdy z nas może zrobić, żeby zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko? Jak możemy ograniczyć tworzenie odpadów? Dlaczego warto prowadzić ich selektywną zbiórkę?
W Naszej Szkole odbyły się zajęcia wychowawcze poświęcone zasadom ekologicznego stylu życia, a Klub Naszej Ziemi przygotował gazetki promujące akcję. Natomiast w piątek, 19 września, trzy klasy: Vc, VIa i VIc, wraz z wychowawczyniami: p. Elizą Pińską-Ruszkowską, p. Anną Czajkowską i p. Katarzyną Białek, wyruszyły na sprzątanie lasu w okolicach Wilczeńca. Uczniowie spisali się bardzo dobrze, z dużym zaangażowaniem podeszli do tego zadania. Natomiast my, nauczycielki, z radością zauważyłyśmy, że śmieci jest dużo mniej, niż jeszcze rok temu. Oznacza to, że coraz więcej mieszkańców naszej gminy zdaje sobie sprawę, że wygląd najbliższej okolicy leży w ich rękach, a wiele śmieci można powtórnie wykorzystać. Mamy nadzieję, że zapanowała moda na ?nie śmiecenie?, bo przecież ?gdy śmieci mniej, to Ziemi lżej?.
Anna Czajkowska