ul. Kościelna 1, 05-240 Tłuszcz, tel. 297573002, e-mail: sp_tl_1@op.pl, Sekretariat: Pn-Pt 7:30-16:00
Home
 

DZIEŃ ZIEMI 2016 Palący Temat ? Niska Emisja!

DZIEŃ ZIEMI 2016

Palący Temat ? Niska Emisja!

22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Szczególnie tego dnia, poprzez udział w różnorodnych proekologicznych przedsięwzięciach, możemy pokazać całemu światu, że troska o naszą planetę nie jest nam obca. Tegoroczne obchody Dnia Ziemi poświęcone są problemom związanym z ochroną powietrza i przeciwdziałaniu tzw. niskiej emisji.

Niska emisja to emisja zanieczyszczeń  powietrza pochodzących z kominów   o wysokości nie większej niż 40 metrów,  spalin samochodowych i składowisk odpadów. Jest ona szczególnie uciążliwa dla alergików, małych dzieci, osób w podeszłym wieku i przewlekle chorych. Najbardziej widocznym i dokuczliwym przykładem niskiej emisji jest smog, czyli rodzaj bardzo gęstej mgły zawierającej zanieczyszczenia powietrza.

Pył pochodzący ze spalania złej jakości węgla i śmieci może być bardziej toksyczny od tego z fabryki czy lokalnej ciepłowni. Dzieje się tak dlatego, że temperatura osiągana w domowych piecach jest za niska, aby wszystko dokładnie spalić. Na dodatek, nie tylko zanieczyszczone powietrze jest groźne. Niebezpieczne związki chemiczne, składniki niskiej emisji wnikają  do gleby, a także w rosnące warzywa i owoce! Efektem jest skażenie wody, gleby i żywności. Badania wskazują, że w Polsce  w wyniku zanieczyszczenia powietrza umiera rocznie około 28 000 osób, najwięcej spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Jest to dla nas bardzo niechlubna statystyka.

Problem niskiej emisji poznali dokładnie uczniowie klas IV-VI na lekcjach przyrody, które były elementem ogólnopolskiej akcji Fundacji Ekologicznej Arka Listy dla Ziemi. Efektem zajęć było opracowanie następujących domowych zasad na rzecz przyrody:

  1. Wychodząc z pokoju, wyłączam światło.
  2. Na noc i w czasie, gdy nie ma mnie w domu, wyłączam urządzenia z trybu czuwania.
  3. Wyłączam z gniazdka ładowarkę, jeśli jej nie używam.
  4. W komputerze korzystam z wygaszacza ekranu.
  5. W czajniku gotuję tyle wody, ile potrzebuję.
  6. Do lodówki nie wkładam gorących produktów.
  7. Lodówkę otwieram na krótko, szybko wyjmując z niej produkty.
  8. Kupuję lokalne produkty.
  9. Nie używam jednorazowych reklamówek i wybieram zbiorcze opakowania.
  10. Wybieram prysznic, zamiast kąpieli w wannie.
  11. Pokój wietrzę krótko i intensywnie.
  12. Prawidłowo segreguję odpady.

Są to podstawowe zasady, do których powinni się stosować i dzieci, i dorośli. Dodatkowo, dorośli mogą dla Ziemi zrobić jeszcze o wiele więcej, wystarczy tylko dobra wola. Nagrodą jest zdrowie i piękne otoczenie. Pamiętajmy o ponadczasowych słowach Naszego Patrona: ?Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń.?

Anna Czajkowska

 

27 kwietnia 2016 Autor Kategoria: AktualnościStrefa rodzicaStrefa ucznia


Top