ul. Kościelna 1, 05-240 Tłuszcz, tel. 297573002, e-mail: sp_tl_1@op.pl, Sekretariat: Pn-Pt 7:30-16:00
Home
 

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w klasie III B

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Świadomości Autyzmu, dlatego również w naszej szkole nie zabrakło refleksji i empatycznych rozmów na ten temat. Klasa III B, w ramach udziału w projekcie „ABC Empatii”, wzięła udział w wyjątkowych warsztatach inspirowanych opowiadaniem pt. „Asik”.

Była to kolejna okazja do wspólnego spotkania w kręgu na lekturze niezwykle pouczającej opowieści, w przystępny sposób przybliżającej dzieciom czym jest Autyzm oraz Zespół Aspergera. Wspólne głośne czytanie oraz rozmowa uświadomiły uczniom, że nie ma jednego, typowego sposobu zachowania osób z autyzmem. Każdy człowiek jest inny i może inaczej się zachowywać. Wiele zależy od specyfiki rozwoju, środowiska w jakim dana osoba się wychowuje oraz świadomości własnej odmienności rozwojowej. Każda osoba z autyzmem jest inna, tak jak każdy człowiek jest indywidualnością. Taką indywidualnością był tytułowy Asik, chłopiec w spektrum, który pasjonował się pociągami. Mama Maksa i Zosi pięknie wyjaśniła swoim dzieciom, że warto być otwartym na odmienność, nie wyśmiewać się oraz starać się rozumieć, że dzieci z autyzmem mogą robić różne rzeczy, które wydają się czasem dziwne, a w rzeczywistości mają na celu regulowanie odczuwanych emocji.

Uczniowie w ramach warsztatów zmierzyli się również z dwoma zadaniami. Jednym z nich było odgadnięcie i sformułowanie popularnych powiedzeń na podstawie podanych ilustracji. Było to nawiązanie do tego, że osoby w spektrum wszystko rozumieją dosłownie. Kolejnym zadaniem było odgadnięcie, co kryje zaszyfrowany obrazek, dzięki pokolorowaniu odpowiednich pól. Uczniowie świetnie poradzili sobie z kodowaniem, a ciekawostką było to, że mimo, iż ilustracje były identyczne, to nie wszyscy w powstałym obrazku widzieli to samo – to zadanie mogło nam pokazać, że każdy mózg działa inaczej! Sposób w jaki odbieramy rzeczywistość jest inny, a inny nie oznacza dziwaczny. Inność to coś dobrego, coś co nas wzbogaca. Możemy nawzajem uczyć się od siebie dzięki temu, że każdy z nas inaczej odbiera otaczający świat i ma inne zainteresowania.

Dostrzeganie różnic to coś, co uczy nas wzajemnego szacunku. Dzięki takim warsztatom budujemy społeczność szkolną, która rozumie, akceptuje i wspiera każdego, niezależnie od tego, jak odbiera świat.

Ewa Wójcik

15 kwietnia 2025 Autor Kategoria: Aktualności


Top