Kolejne zajęcia z programu „ABC Empatii” w klasie III B
W ramach programu edukacyjnego „ABC Empatii” uczniowie klasy III B zgłębiali temat życia osób chorych na cukrzycę, inspirowani rozdziałem książki pt. „Bateria”. Zajęcia były wyjątkowe, ponieważ zbiegły się z obchodami Światowego Dnia Walki z Cukrzycą (14 listopada). Tegoroczne hasło – „Przełamywanie barier, niwelowanie różnic” – przypomina o konieczności wspólnego działania na rzecz lepszej profilaktyki i leczenia cukrzycy na całym świecie.
Rozmowy o cukrzycy – od teorii do praktyki
Podczas lekcji dzieci poznały podstawowe pojęcia, takie jak: glukoza, insulina i komórki, które są kluczowe w zrozumieniu, czym jest cukrzyca. Dowiedziały się również, że wyróżniamy cukrzycę typu I i II. Analizując wydarzenia z książki, uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda codzienne życie dzieci z cukrzycą oraz jak mogą pomóc osobie chorej w sytuacji kryzysowej.
Zaskakujące fakty o cukrze
Zajęcia wzbogaciło zadanie, w którym uczniowie porównywali zawartość cukru w 12 różnych produktach spożywczych. Samodzielnie obliczali, ile łyżeczek cukru kryje się w żelkach, miodzie, winogronach czy soku owocowym. Ta część zajęć była też świetną okazją do refleksji nad zdrowym odżywianiem.
Spotkanie z Aleksandrą Prusak – prawdziwa lekcja życia
Najważniejszym momentem zajęć były odwiedziny naszej starszej koleżanki, Aleksandry Prusak z klasy IV B. Ola wprowadziła nas w świat życia z przewlekłą chorobą ze swojej perspektywy. Pokazała wszystkim, co każdego dnia musi mieć przy sobie, jakie nowoczesne technologie wspierają życie cukrzyka oraz jak wygląda jej codzienność w szkole i w domu. Zmierzyła nawet naszej wychowawczyni poziom cukru we krwi, pokazując w ten sposób jak działa glukometr. Opowiadając o trudnościach, z którymi mierzy się na co dzień, cierpliwie i z otwartością dzieliła się tym, jakie wyzwania towarzyszą jej podczas życia z chorobą.
Serdecznie dziękujemy Oli za tę inspirującą lekcję, która pozwoliła nam lepiej zrozumieć świat osób zmagających się z cukrzycą. Pokazała, że mimo ciężkiej choroby, wielu wyrzeczeń i trudności, można być obowiązkową i sumienną uczennicą, a także realizować swoje pasje i marzenia! To było niezwykle cenne spotkanie, które na długo pozostanie w pamięci całej klasy. 💙
E. Wójcik