Program „Mali Wielcy Odkrywcy” w grupie „0” C
Grupa „0” C bierze udział w programie „Mali Wielcy Odkrywcy”, organizowanego przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Zrealizowaliśmy już dwa z trzech etapów programu.
W pierwszym etapie zajmowaliśmy się ENERGIĄ! Zrobiliśmy inwentaryzację naszej sali: dzieci oznaczały karteczkami post-it przedmioty, które wykorzystują energię elektryczną. Okazało się, że jest ich bardzo dużo. Przy okazji dzieci zaczęły zastanawiać się, jak żyli ludzie, gdy nie było prądu: czym bawiły się wtedy dzieci, jak oświetlano dom, w jaki sposób przechowywano żywność J Zerówkowicze zbudowali prosty obwód elektryczny. Metodą prób i błędów udało im się połączyć kable w odpowiedni sposób i włączyły światełka!
Dzieci dowiedziały się, że oprócz energii elektrycznej, istnieje energia kinetyczna. Za pomocą torów i kulek zauważyły, że energia może się przenosić. Dzięki zabawie z latarką z dynamem odkryły, że można zamieniać energię z ruchu na energię elektryczną. Oprócz tego dzięki filmom edukacyjnym udostępnianym w ramach programu, dzieci poznały zwierzęta, które potrafią wytwarzać pole elektryczne. Podczas eksperymentów: „Elektryczność w człowieku” oraz „Elektryczność na talerzu” dowiedziały się, co to znaczy, że coś jest naelektryzowane. Ostatniego dnia poznały postać Ignacego Łukasiewicza, odkryły co można otrzymać z ropy oraz czy da się zmieszać olej z wodą.
Drugi etap programu dotyczył EKOLOGII. Dzieci dowiedziały się, czym jest smog, zbadały czystość powietrza i okazało się, że nie jest zupełnie czyste. Stworzyły model mechanicznego filtru powietrza, by dowiedzieć się, jak działa. Myślę, że najciekawszym punktem zajęć były doświadczenia, w którym dzieci wykonały w grupach „eko-plastik” m.in. z mleka oraz masę papierową z zebranej makulatury. Masa przydała się do wykonania wulkanu. Na drodze doświadczenia okazało się, że jako grupa produkujemy sporo plastikowych odpadów i musimy popracować nad techniką mycia rąk, by zużywać przy tym mniej wody. W trakcie zabawy w segregację przypomnieliśmy sobie do jakiego koloru pojemnika należy wyrzucać poszczególne śmieci. Natomiast podczas spacerów zwróciliśmy uwagę na pojemniki do wyrzucania elektrośmieci.
Niedługo wiosna, a razem z nią ostatni etap programu, który będzie dotyczył roślin 🙂 Sprawdzimy, co potrzebują rośliny do wzrostu i nie tylko.
N. Ołdak