ul. Kościelna 1, 05-240 Tłuszcz, tel. 297573002, e-mail: sp_tl_1@op.pl, Sekretariat: Pn-Pt 7:30-16:00
Home
 

„Dlaczego żarówka świeci?”

Superbohaterzy nauki z klasy 3a oraz 3c podczas kolejnych zajęć w ramach projektu edukacyjnego Uniwersytetu Dzieci dowiedzieli się co sprawia, że żarówki świecą. Przewodnikiem lekcji był kolejny naukowiec – Thomas Alva Edison, amerykański przedsiębiorca i wynalazca. Zajęcia rozpoczął krótki wykład specjalisty z obszaru techniki z Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Uczniowie dowiedzieli się dzięki niemu tego, jak udoskonalano źródła światła, z czego zbudowana jest klasyczna żarówka, jak nazywa się metal, z którego zbudowany jest żarnik oraz jakie są nowe źródła światła.

Podczas eksperymentów z obwodami elektrycznymi, dzieci miały okazję badać, czy żarówki zaświecą, jak mocno będą świeciły i jakie czynniki wpływają na intensywność światła. Przez praktyczne doświadczenia z różnymi bateriami, diodami, kawałkami folii aluminiowej oraz za pomocą multimetru, uczniowie zrozumieli pojęcia takie jak prąd stały, prąd przemienny, napięcie, natężenie i obwód elektryczny.

W trakcie samodzielnego budowania obwodów z symbolicznych elementów, dzieci utrwalały zdobytą wiedzę, rozwijając jednocześnie umiejętności praktyczne. Ostatnim etapem zajęć było sprawdzenie, które przedmioty w klasie mogłyby pełnić rolę dobrych przewodników prądu.

Podczas fascynujących zajęć, dzieci dowiedziały się nie tylko, co sprawia, że żarówki świecą, ale także zanurzyły się głęboko w tajniki elektryczności.

W rezultacie, superbohaterowie nauki z klas 3a i 3c nie tylko zdobyli wiedzę na temat źródeł światła i obwodów elektrycznych, lecz także rozwijali umiejętności badawcze, logiczne myślenie oraz zdolności praktyczne. Dzięki takiemu podejściu do nauki, dzieci z pewnością swój zapał będą przenosić na inne dziedziny wiedzy, stając się nie tylko superbohaterami nauki, ale także kreatywnymi odkrywcami przyszłości.

Ewa Wójcik

5 lutego 2024 Autor Kategoria: Aktualności


Top