ul. Kościelna 1, 05-240 Tłuszcz, tel. 297573002, e-mail: sp_tl_1@op.pl, Sekretariat: Pn-Pt 7:30-16:00
Home
 

Tydzień Książki

W dniach 20-24 listopada był realizowany projekt edukacyjny Tydzień Książki. Tegoroczne hasło „Biblioteka – drzwi do czytania” miało zachęcić uczniów do większej aktywności czytelniczej,
a także integrować społeczność szkolną.

     Bibliotekarki przygotowały działania do realizacji w bibliotece na poszczególne dni tygodnia. Dla wychowawców, na lekcje z wychowawcą, zostały przygotowane lektury do wspólnego czytania
z wychowankami. 

W poniedziałek hasło dnia brzmiało: W bibliotece można spotkać ciekawych ludzi…

     Tego dnia gościliśmy w szkole pana Andrzeja Michalskiego, mieszkańca Jasienicy, eksperta             w dziedzinie poprawności językowej, autora ogólnopolskich konkursów „Z poprawną polszczyzną na co dzień”.  Podczas dwugodzinnych warsztatów dzieci poznały poprawną formę wielu wyrażeń               i zwrotów m.in. jak powinniśmy mówić – nie lubię kiślu, czy nie lubię kisielu. Uczniowie dowiedzieli się jak zapisujemy poprawnie nazwy świąt, zwyczajów i zabaw – mikołajki, andrzejki, sylwester, nowy rok. Prowadzący zwrócił uwagę, że często w mowie potocznej używamy pleonazmów, które nie mają uzasadnienia w ich używaniu, np. cofnij się do tyłu (nie można przecież cofnąć się do przodu) , kopnij piłkę lewą nogą (nie można kopnąć piłki ręką). Dalsza część spotkania przybrała formę pytań nurtujących  z pewnością wszystkich przybyłych na warsztaty.

     Lekcja poprawnej polszczyzny z panem Andrzejem Michalskim minęła bardzo szybko. Dzięki niemu uczniowie zostali uwrażliwieni na piękno mowy ojczystej, a także poszerzyli i pogłębili swoją świadomość językową. Mamy nadzieję, że posiadaną wiedzę będą stosowali w praktyce, a razie wątpliwości sprawdzą w otrzymanym od prowadzącego e-booku, za co serdecznie dziękujemy.

Aktywnych słuchaczy pan Andrzej dodatkowo nagrodził publikacją swojego autorstwa.

Wtorek      W bibliotece można się bawić, rozwiązywać zagadki…

W tym dniu uczniowie w sposób zabawowy sprawdzili swoją wiedzę ze znajomości treści znanych utworów literackich. Akcja cieszyła się powodzeniem. Nie wszystkie zadania były łatwe. Największą trudność sprawiły dzieciom zadania polegające na uzupełnieniu luk fragmentami  wierszy znanych poetów. Najłatwiejsze okazały się polecenia w odgadnięciu tytułowego bohatera  baśni.

Środa       W bibliotece można rysować, malować…

Ta akcja zgromadziła w bibliotece najwięcej uczestników. Takiego oblężenia biblioteki dawno nie było. Zadaniem uczniów było narysowanie na małej  karteczce ulubionego bohatera literackiego    i podanie tytułu utworu, w którym on występuje. Najciekawsze prace zostały zawieszone na „literackim drzewie”, które wyrosło w wejściu do biblioteki.

Czwartek  W bibliotece można śpiewać…

            W tej akcji uczestniczyło niewielu uczniów. Zadaniem dziecka było zaśpiewanie wybranego utworu poetyckiego, a to nie lada wyczyn. Należało bowiem wykazać się znajomością słów. Brawo dla ambitnych i odważnych!

Piątek     W bibliotece można poszerzyć swoje wiadomości…

            Na zakończenie Tygodnia Książki uczniowie mieli również ambitne zadania do wykonania. Otrzymali fragmenty testów z poprzednich edycji ogólnopolskich konkursów „Z poprawną polszczyzną na co dzień”. Mogli sprawdzić swoją wiedzę z poniedziałkowych warsztatów oraz wykazać się własnymi umiejętnościami językowymi. Cieszymy się, że byli chętni do zmagania się        z potyczkami językowymi.

Wszystkie aktywności, które odbywały się w bibliotece były nagradzane słodkim upominkiem.

Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie słodyczy i niespodzianek dla dzieci.


4 grudnia 2023 Autor Kategoria: AktualnościBez kategoriiBibliotekaDziałalność


Top