ul. Kościelna 1, 05-240 Tłuszcz, tel. 297573002, e-mail: sp_tl_1@op.pl, Sekretariat: Pn-Pt 7:30-16:00
Home
 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BEZ PRZEMOCY

2 października 2023r.

Międzynarodowy Dzień bez Przemocy corocznie obchodzony 2 października, został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2007 roku.

   Trudno uciec od przemocy, jest ona bowiem wszechobecna – na ulicach, w szkole,                             w domach,  w telewizji. Warto więc stawić jej czoła, reagować kiedy komuś dzieje się krzywda. Święto zostało ustalone w dniu urodzin Mahatmy Gandhiego, pioniera filozofii i strategii niestosowania przemocy.

   Celem obchodów jest „szerzenie idei życia bez przemocy, umacnianie pokoju, głoszenie tolerancji i zwiększanie świadomości społeczeństwa w temacie”. Tego dnia nasze myśli szczególnie kierują się ku ofiarom przemocy fizycznej czy psychicznej.

   Zgodnie z rezolucją Zgromadzenia Ogólnego A/61/271 z dnia 15 czerwca 2007 r., na mocy której ustanowiono obchody nowego Dnia, jest on okazją do „rozpowszechnienia przesłania o unikaniu przemocy, również poprzez edukację i zwiększanie świadomości społecznej”.     Rezolucja potwierdza „powszechne obowiązywanie zasady unikania przemocy” oraz pragnienie „by zapewnić kulturę pokoju, tolerancji, zrozumienia i unikania przemocy”. W tym dniu, ale tak naprawdę i w każdym innym, przyświecać powinna nam jedna zasada – zasada unikania przemocy. Powinniśmy odrzucić użycie przemocy fizycznej w celu osiągnięcia jakichkolwiek sukcesów społecznych lub politycznych, jak również wszelkich korzyści majątkowych.

    Są różne rodzaje przemocy – nie jest nią wyłącznie przemoc fizyczna i psychiczna, ale też przemoc ekonomiczna, jak również przemoc poprzez zaniedbanie – czyli naruszenie obowiązku opieki ze strony osób najbliższych. Także na co dzień, w rodzinie, powinno się unikać wszelkiej przemocy fizycznej i psychicznej.  Gdy doświadczasz przemocy w rodzinie, nie możesz tego ukrywać. To nieprawda, że przemoc skończy się sama. Właśnie pierwszym krokiem do zerwania z nią jest przełamanie izolacji i milczenia. Masz prawo do życia z poczuciem bezpieczeństwa.

    Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy jest Twoim dniem, ale również każdy następny powinien być tak samo dla Ciebie radosny i bezpieczny.

    Międzynarodowy Dzień bez Przemocy to także idealna okazja do edukowania uczniów                       i pokazywania im, że każdy konflikt można rozwiązać bez użycia siły. Ważne jest, aby od najmłodszych lat zaszczepić w dzieciach kulturę pokoju i zrozumienia. 

    Dodatkowo z okazji obchodów Dnia bez Przemocy uczniowie klas pierwszych będą uczestniczyć   w zajęciach z pedagogiem , w czasie których nauczą się jak być dobrym uczniem i kolegą. Drugoklasiści otrzymają Kodeksy Przyjaciela, które będą przypominać zasady, którymi należy się kierować , aby mieć wielu przyjaciół. W klasach IV – VIII odbędą się pogadanki. Zachęcam rodziców do prowadzenia rozmów z dziećmi na temat życzliwości, szacunku i tolerancji dla drugiego człowieka.

Mam nadzieję, że zrealizowane działania zwiększą świadomość uczniów na temat skutków przemocy              i pozytywnie wpłyną na stosunki rówieśnicze.

DRODZY UCZNIOWIE!

    Każda forma przemocy niesie za sobą negatywne skutki, zwłaszcza dla osoby, która jest jej obiektem. To poczucie krzywdy, mniejszej wartości, osamotnienia, niesprawiedliwości, czasem bezradność, strach przed powtórzeniem się przykrej sytuacji, złość, żal do samego siebie, że nie potrafiło się przeciwstawić. Groźne są skutki doznawania długotrwałej przemocy-to występowanie lęków, niechęć do szkoły, a nawet wagary, znaczne obniżenie samooceny                  i poczucia własnej wartości, depresje, różnego rodzaju dolegliwości somatyczne,  a w skrajnych przypadkach nawet samookaleczenia, próby samobójcze. Wiele mówi się o zapobieganiu agresji, przemocy, w tym przemocy rówieśniczej. A tak naprawdę bezpieczny klimat w szkole zależy od nas wszystkich – od tego jak będziemy traktowali drugiego człowieka, jak będziemy wyrażali swoje negatywne emocje, swoje potrzeby, z jaką empatią będziemy podchodzili do problemów kolegi, koleżanki, jak zareagujemy w obliczu przemocy stosowanej wobec innych.

PAMIĘTAJCIE!

  • Traktujcie innych tak, jakbyście sami chcieli być traktowani – nie obrażajcie innych, nie naśmiewajcie się z czyjegoś wyglądu, odmiennych upodobań, nie deprecjonujcie wartości ich rodziny, nie zmuszajcie do zrobienia czegoś czego sami nie chcielibyście zrobić.
  • Pomagajcie osobom słabszym – słabszym fizycznie, edukacyjnie, nieśmiałym, nowym uczniom, którzy mogą odczuwać zagubienie, osobom, o których wiecie, że mają trudną sytuację domową. Pamiętajcie przy tym, że pomoc nie może być narzucająca, z pozycji „lepszego”.
  • Konflikty, nieporozumienia rozwiązujcie na drodze mediacji, rozmowy. Konflikty są nieodłączną częścią naszego życia, bo różnimy się między sobą, ale nie muszą prowadzić do zachowań agresywnych,  przemocowych. Można się z nimi uporać poprzez kompromisy, ustępstwa, rozmowy. Jeśli nie potraficie sami ich rozwiązać zwróćcie się o pomoc do wychowawcy, pedagoga, czy psychologa. Rodzice też mogą wam w tym pomóc.
  • Uczcie się panować nad swoimi negatywnymi emocjami, nie pozwalajcie by wzięły nad wami „górę” i sprowokowały do zachowań agresywnych wobec innych. W sposób asertywny, czyli bezpośredni, ale nie obrażający nikogo wyraźcie swoje uczucia, powiedzcie o swoich oczekiwaniach, możliwych konsekwencjach zaistniałej trudnej sytuacji.
  • Rozwijajcie swoją empatię – czyli zdolność wczuwania się w stany emocjonalne drugiego człowieka. Jeśli spotka was przykrość ze strony kolegi, koleżanki nie odpłacajcie tym samym, w myśl zasady „oko za oko, ząb za ząb”. Starajcie się dociec co było przyczyną przykrego zachowania z ich strony, poinformujcie jak czuliście się w tej sytuacji, a jeśli jest taka potrzeba zaoferujcie swoją pomoc.
  • Przeciwdziałajcie wykluczaniu kogoś z waszej grupy. Potrzeba przynależności jest jedną                 z podstawowych potrzeb człowieka, zwłaszcza w wieku dorastania. Wykluczenie z grupy boli, sprawia, że ktoś taki czuje się małowartościowy.
  • Jeśli doświadczacie przemocy ze strony rówieśników nie bagatelizujcie tego, zgłaszajcie ten fakt. Jest to konieczne nie tylko w obronie samego siebie, ale też z uwagi na sprawcę, bo jeśli sprawca nie spotka się z konsekwencjami swoich czynów będzie się czuł bezkarny i może               w dalszym ciągu krzywdzić innych. Informujcie o zdarzeniu rodziców, wychowawcę lub innego dorosłego, do którego macie zaufanie.
  • Reagujcie też wtedy, kiedy jesteście świadkami sytuacji noszących znamiona przemocy- widzicie krzywdę, jaką doznają inni. Nie bądźcie bierni, próbujcie interweniować, proście               o wsparcie innych kolegów ( ale nie reagujcie przemocą na przemoc), zwróćcie się o pomoc do osób dorosłych.
  • Swoim zachowaniem, mimiką, gestami okazujcie innym swoją sympatię, akceptację. Uśmiech, dobre słowo, przyjazny gest potrafi zdziałać wiele dobrego, a dobro jak bumerang zawsze wraca.

Gdzie szukać pomocy w sytuacji zagrożenia przemocą?

– Policyjny Telefon Zaufania ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie (800 120 226)

– Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży (116 111)

– Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” (800 120 002)

– Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci (800 100 100)

– Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka (800 12 12 12)

pedagog

28 września 2023 Autor Kategoria: AktualnościPedagog


Top