Testy sprawnościowe na zajęciach wychowania fizycznego już w marcu 2024 r.
Zmiany w podstawach programowych stały się faktem. Już w marcu 2024 r. organizowane będą pierwsze testy sprawnościowe w szkołach podstawowych, liceach, technikach i szkołach branżowych. Sprawdzamy, z czego będzie składał się taki test.
Testy sprawnościowe w szkołach podstawowych
Testy sprawnościowe na lekcjach wychowania fizycznego mają być przeprowadzane już wiosną 2024 r. Będą one dotyczyły uczniów:
- klas IV-VIII szkoły podstawowej,
- liceum ogólnokształcącego, technikum i szkół branżowych.
Testy sprawnościowe mają być przeprowadzane od marca do kwietnia 2024 r.
Test sprawnościowy – 4 rodzaje ćwiczeń
Obejmą one następujące ćwiczenia:
Rodzaj ćwiczenia | Cel ćwiczenia |
bieg wahadłowy 10 razy po 5 metrów | Ma on na celu pomiar zdolności szybkościowo-siłowo-koordynacyjnych. |
20-metrowy wytrzymałościowy bieg wahadłowy | Bieg ten wykonywany jest według opracowanego przez Radę Europy Europejskiego Testu Sprawności Fizycznej (Eurofit). Służy on pomiarowi zdolności wytrzymałościowych w biegu. |
podpór leżąc przodem na przedramionach (deska, plank) | Ćwiczenie to ma na celu pomiar zdolności siłowo-wytrzymałościowych całego ciała. |
skok w dal z miejsca | Jego celem jest pomiar skoczności i siły. |
Wyniki testów w Ewidencji „Sportowe Talenty”
Dane dotyczące testów będą gromadzone w Ewidencji „Sportowe Talenty” prowadzonej przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej. Do ewidencji wprowadzane będą:
- wyniki testów
- data przeprowadzania,
- masa ciała,
- wiek ucznia.
Test sprawnościowy a ocenianie
Co istotne, test sprawnościowy nie może służyć do oceniania uczniów. Jego jedynym celem jest „wskazania mocnych i słabych stron sprawności fizycznej ucznia w celu planowania dalszego jej rozwoju”. Test sprawnościowy nie może stanowić kryterium oceny z wychowania fizycznego.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 28 sierpnia 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz.U. z 2023 r. poz. 1759)
- Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 28 sierpnia 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia (Dz.U. z 2023 r. poz. 1755)