8 marca. Spojrzenie z wdzięcznością na kobiece dłonie
Wiele życiowych drogowskazów i dróg moralnego wychowania znajdujemy w ludowych mądrościach. Jedna z nich mówi, że „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. To porzekadło skłania do refleksji nad wychowaniem młodego człowieka.
Dziś pierwszaki z oddziału „C” odwiedziły Społeczne Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej, w którym obejrzały przygotowane wystawy. Na powitanie p. Anna Jaworska oprowadziła i opowiedziała o wystawie „Nadchodzi Wielkanoc” przygotowanej przez kustoszy lokalnej tradycji Państwa Apolonię i Tadeusza Sasinów. Na słodki deser była kolejna ekspozycja pt. „Europejska makatki. Kit czy hit?”, którą zaprezentowano ze zbiorów etnograficznych Państwa Elżbiety I Piotra Branekovych z Warszawy.
Dlaczego 8 marca spędziliśmy w Muzeum?
Te dwie wystawy to owoc zamiłowania i troski o przeszłość oraz hołd dla wszystkich kobiet. To kobiety w dawnej tradycji odpowiedzialne były za kultywowanie zwyczajów świątecznych (pisanki, kraszanki, palmy wielkanocne, święconki), a ich umiejętności manualne i poczucie estetyki zostały utrwalone w pięknych haftowanych makatkach, które przed laty zdobiły każdy dom.
Przypomnijmy zawarte w makatkach mądrości i rady:
„Miłość i zgoda- domu ozdoba.”
„Gdzie dobra gospodyni warzy, tam się dobrze darzy.”
„Nie mów nikomu, co się dzieje w domu.”
„Gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść.”