ul. Kościelna 1, 05-240 Tłuszcz, tel. 297573002, e-mail: sp_tl_1@op.pl, Sekretariat: Pn-Pt 7:30-16:00
Home
 

Wycieczka klas II

„Aby oddać całą prawdę o ludziach,

trzeba poznać ziemię, na której żyją.”

Tadeusz Sygietyński

15 listopada klasy II wybrały się na wycieczkę do Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” w Otrębusach. Miejsce to powstało z szacunku i pasji do tradycyjnej kultury ludowej. To centrum edukacyjne mieszczące się w Pałacu Karolin pod Warszawą jest kontynuacją misji założycieli Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Tadeusz Sygietyński i Mira Zimińska-Sygietyńska ponad 70 lat temu stworzyli zespół, którego zadaniem stała się troska o tradycyjny repertuar ludowy, oparty na pieśniach, przyśpiewkach i tańcach regionalnych. Dziś „Mazowsze”, jeden z największych na świecie zespołów artystycznych, w swojej historycznej siedzibie – Pałacu Karolin, podzieliło się z nami swoimi zbiorami, wiedzą i doświadczeniem.

Wnętrza pałacu cieszyły nasze oko już od samego progu. Przepiękne ekspozycje w poszczególnych pałacowych salach prezentowały nam elementy kultury ludowej wybranych regionów Polski. Pani przewodnik barwnie opowiadała o różnorodności folkloru Pomorza, Warmii i Mazur, Mazowsza Wschodniego i Podlasia, Mazowsza Zachodniego, Wielkopolski i Kujaw, Śląska i Małopolski. Oprócz poznania ludowej regionalnej muzyki, pieśni, tańca i strojów, mieliśmy okazję dowiedzieć się szczegółów na temat pięknych tańców narodowych, którymi są: polonez, mazur, kujawiak, oberek i krakowiak. Poznaliśmy wiele nowych pojęć, mieliśmy niepowtarzalną szansę obejrzeć historyczne ludowe instrumenty, a także dowiedzieliśmy się ciekawostek na temat tradycji ludowych naszego kraju. Była to niezwykła podróż po Polsce.

Po zwiedzaniu przyszedł czas na warsztaty. Dzieci mogły wybrać warsztaty taneczne „Na swojską nutę” lub warsztaty wykonywania ludowych zabawek „Cacka, lalki, zabawiajki”. Podczas warsztatów tanecznych uczniowie dowiedzieli się czym charakteryzują się tańce ludowe różnych regionów Polski i które zaliczamy do tańców narodowych. Poznali podstawowe kroki i figury – zajęcia odbywały się w sali tanecznej przy akompaniamencie prawdziwego fortepianu! Tańczyliśmy w parze, kole, korowodzie, robiliśmy obroty, podskoki i przytupy. Wszystkim podobała się ta forma zajęć – wyszliśmy z nich troszeczkę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni! Dzieci biorące udział w warsztatach „Cacka, lalki, zabawiajki” dowiedziały się, czym bawili się ich rówieśnicy w dawnych czasach. Kiedyś wystarczyło drewno, papier, słoma, włóczka czy też kawałki materiałów, aby wykonać prawdziwe cacka. Uczniowie mogli wykonać własne, unikatowe zabawki w specjalnie przygotowanej sali.

Po kończącym pobyt w Otrębusach spacerze wokół pałacu stwierdziliśmy, że jesteśmy oczarowani tą pełną koloru i muzyki podróżą tropem naszej kultury narodowej!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wycieczki na profilu Szkoły na Facebooku.  

Ewa Wójcik

20 listopada 2022 Autor Kategoria: Aktualności


Top