ul. Kościelna 1, 05-240 Tłuszcz, tel. 297573002, e-mail: sp_tl_1@op.pl, Sekretariat: Pn-Pt 7:30-16:00
Home
 

Szkolny Projekt Profilaktyczny „Bezpieczni w Internecie”.

Jakie zagrożenia czyhają na dzieci w Internecie?   

W ostatnich latach Internet stał się nieodłącznym elementem życia współczesnego człowieka. W życiu dzieci i młodzieży pełni szczególną rolę, gdyż jest źródłem wiedzy, rozrywki, ale niestety również wielu zagrożeń. Niewłaściwe wykorzystanie Internetu może spowodować wiele niekorzystnych zjawisk:

  • dostęp młodych internautów do szkodliwych dla nich treści, związanych z  pornografią czy przemocą
  • zagrożenie zjawiskiem uwodzenia dzieci online i innych form niebezpiecznych kontaktów
  • zagrożenia związane głównie z ochroną prywatności
  • uzależnienie dzieci od mediów elektronicznych
  • liczne formy przemocy rówieśniczej online – tzw. cyberprzemocy (przemoc z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych)

 Wraz z rozwojem mediów elektronicznych oraz wzrostem ich popularności obserwuje się wśród dzieci i młodzieży rosnącą liczbę przypadków uznawanych za przejawy tzw. Cyberprzemocy, czyli przemocy    z użyciem Internetu oraz telefonów komórkowych. Młodzież często podejmuje działania uznawane za cyberprzemoc, nie mając świadomości ich konsekwencji.

W związku z nasileniem zjawiska cyberprzemocy wśród dzieci i młodzieży oraz niewłaściwym wykorzystaniem Internetu przez dzieci, już od kilku lat realizujemy Szkolny Projekt Profilaktyczny  „Bezpieczni w Internecie”. Głównym  celem projektu  jest utrwalanie zasad bezpiecznego korzystania z Internetu: uświadomienie skutków nadużywania technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych, wzbogacanie wiedzy na temat prawidłowego i rozsądnego korzystania z Internetu i telefonów komórkowych, zwrócenie uwagi na skutki nadmiernego korzystania  z komputera, Internetu i telefonu komórkowego dla zdrowia i rozwoju, zwrócenie uwagi na zjawisko cyberprzemocy oraz uwrażliwienie na jej konsekwencje. W ramach projektu odbędą się zajęcia profilaktyczne na temat właściwego wykorzystania Internetu oraz konkursy plastyczne.

ZASADY BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA   Z INTERNETU


Zasady Netykiety!

Wszystkich rodziców i pedagogów, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej na temat niebezpieczeństw czyhających na dzieci w Internecie oraz tych, którzy chcieliby poznać skuteczne metody na przeciwdziałanie cyberprzemocy, zapraszamy na polecane strony:

fdds.pl – oficjalna strona Fundacji Dajemy Dzieciom siłę.

www.saferinternet.pl – oficjalna strona projektu Komisji Europejskiej, realizowanego w Polsce przez konsorcjum: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa

www.dzieckowsieci.pl – strona kampanii „Chroń dziecko w sieci„, która ma na celu przestrzec rodziców przed konsekwencjami kontaktów dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym ze szkodliwymi treściami w Internecie i wskazać im, jak ograniczyć ryzyko takich kontaktów.

www.necio.pl – serwis o bezpieczeństwie online, przeznaczony dla dzieci w wieku 3-6 lat

www.dbi.pl – strona poświęcona tematyce obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu

fundacja.orange.pl/kurs/ – Bezpiecznie Tu i Tam – kurs internetowy dla rodziców 

Rodziców, którzy nie wiedzą, jak rozmawiać z dziećmi na temat bezpieczeństwa w sieci, lub których dziecko miało kontakt ze szkodliwymi treściami i nie wiedzą jak na tę sytuację zareagować, mogą skorzystać z bezpłatnej linii

Poradnik dla rodziców:

22 lutego 2022 Autor Kategoria: AktualnościPedagog


Top