ul. Kościelna 1, 05-240 Tłuszcz, tel. 297573002, e-mail: sp_tl_1@op.pl, Sekretariat: Pn-Pt 7:30-16:00
Home
 

TYDZIEŃ KSIĄŻKI -SPRAWOZDANIE

Projekt edukacyjny realizowany jest w naszej szkole każdego roku. Nauczyciele biblioteki zaprosili wszystkich entuzjastów czytania na szereg  spotkań, akcji i wydarzeń związanych z książką.

Głównym  celem projektu było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, zapoznanie  uczniów z różnorodną literaturą dziecięcą, poznawanie terminów i pojęć związanych z biblioteką i książką, wyrabianie nawyku czytania oraz zamiłowania do książek.

Przez cały tydzień w ramach projektu przeprowadzono następujące działania:

  • Akcja ,,Niekończąca się historia””- wspólne rysowanie
  • Spotkanie autorskie z Panią Hanną Niewiadomską dla  klas 0-3
  • Ankieta czytelnicza – książki wybrane przez uczniów
  • Zabawy kreatywne kostkami Story Cubes
  • Kwadrans czytelniczy w świetlicy – „Czytadełko”
  • Czytanie oddziałom przedszkolnym  w bibliotece
  • Językowe łamańce
  • Uwolnij książkę
  • Rzuć wszystko i czytaj.
  • Konkursy: plastyczny i graficzny.

Realizacja projektu pokazała, że uczniowie bardzo chętnie biorą udział w zajęciach czytelniczych, zwłaszcza, gdy mają atrakcyjną, zróżnicowaną formę i charakteryzują się dużą dynamiką. Aktywnością wykazały się również dzieci z oddziałów przedszkolnych podczas czytania „Rzepki” Juliana Tuwima. Była to ich pierwsza wizyta w bibliotece. Pomysłów i sposobów na spędzenie,  choćby krótkiej chwili z literaturą nie brakowało.  Czytali wszyscy : nauczyciele, uczniowie, rodzice i dziadkowie. Na spotkaniu autorskim, Pani Hanna Niewiadomska udowodniła wszystkim, że każdy może zostać poetą, a pisanie wierszy wcale nie jest nudnym zajęciem. Dla wszystkich tych, którzy, chcieli spróbować swoich sił w tworzeniu własnych opowieści przygotowałyśmy zabawę kreatywną z kostkami Story Cubes. To ciekawa gra, dzięki której powstają niesamowite historie, czasem zabawne lub fantastyczne, zawsze niepowtarzalne.

Do naszej wspólnych spotkań dołożyłyśmy łamańce językowe, czyli trudne do wymówienia zdania, frazy i wierszyki. W tych rozgrywkach nie było przegranych, każdy, kto się nie poddał, dostał słodki upominek.

W ciągu tygodnia można było wymienić swoją książkę na inną, wybraną ze stolika. Wszyscy uczniowie zostali też zaproszeni do udziału w różnych konkursach. Wyniki zostaną zaprezentowane w oddzielnym sprawozdaniu.

Projekt zakończył się akcją „Rzuć wszystko i czytaj”. O ustalonych godzinach dla zmiany porannej i południowej zadzwonił dzwonek. Każdy, kto włączył się do akcji czytał  fragment wybranej literatury.

Ankieta czytelnicza – Książki wybrane przez uczniów-jest nadal aktualna. Czekamy na dalsze propozycje. Pomóżcie stworzyć ciekawy, faktycznie dopasowany do waszych gustów księgozbiór.

Oto fotorelacja z przebiegu projektu.

10 grudnia 2021 Autor Kategoria: AktualnościBibliotekaDziałalność


Top