ul. Kościelna 1, 05-240 Tłuszcz, tel. 297573002, e-mail: sp_tl_1@op.pl, Sekretariat: Pn-Pt 7:30-16:00
Home
 

Na tropie galasówki dębianki

Lasy zapewniają schronienie wielu różnym zwierzętom, są fabryką tlenu, źródłem drewna oraz miejscem rekreacji. Po teoretycznym zapoznaniu się z warstwową budową lasu, dn. 26 października wybraliśmy się na wycieczkę do okolicznego lasu, w celu jego empirycznego poznania. Były to zajęcia łączące wiedzę przyrodniczą, matematyczną, aktywność fizyczną oraz edukację społeczną.

Uczniowie podczas lekcji w szkole przygotowali sobie pudełeczka z wytłaczanek na jesienne skarby, które zapełniali darami lasu wg kodu /wytłaczanki zakupili Rodzice jako nowe, nie mające kontaktu z żywnością/. Na wyznaczonym sznurkiem terenie prowadzili obserwację: liczyli drzewa, krzewy oraz występujące tam gatunki roślin zielnych. Mierzyli obwody drzew, liczyli sumy i różnice ich obwodów. Zbierali i segregowali napotkane śmieci. Na koniec wzięli udział w grze „Bingo w naturze” oraz rywalizowali w „Szachach Wikingów”. Nawet podczas odpoczynku niektórzy uczniowie chętnie organizowali sobie czas bawiąc się w leśnego berka oraz prowadząc obserwację za pomocą lup czy lornetek. Ogromnym zaskoczeniem było znalezienie przez Ernesta i Franka liścia dębu z galasem, w którym rozwijała się larwa galasówki dębianki! Nie zabrakło również pytań  z nią związanych. Ciekawość wzbudzały  napotkane po drodze krzewy śnieguliczki, ogromne paprocie oraz porosty na korze drzew. Cieszę się, że uczniowie nie bali się zadawać pytań dotyczących tego, co spotkaliśmy po drodze. Brawa dla was, moi Uczniowie!

Przed nami jeszcze sadzenie żołędzi dębu szypułkowego oraz wykonanie przyrodniczych ramek z zebranych w lesie kawałków drewna. Przygoda związana z lasem wciąż trwa!

Kilka danych statystycznych:

Pokonaliśmy dystans 6 490m.

Wykonaliśmy blisko 14 700 kroków.

Spędziliśmy na świeżym powietrzu 4 godziny zegarowe.

Zebraliśmy 97 kg śmieci. Znaczną ich część stanowiły szklane butelki.

Przedstawiam wyniki anonimowej ankiety wielokrotnego wyboru nt. zajęć w lesie. Zajęcia w oczach uczniów: były ciekawe- 19 wskazań, chcemy częściej- 14, były męczące- 4,  były nudne-0, nigdy więcej takich zajęć!- 0 wskazań. Takie wyniki, chyba nie wymagają szerszego komentarza:)

Dziękuję Rodzicom za wsparcie w opiece podczas spaceru, motywowanie strudzonych Uczniów i zarażanie ich zapałem do marszu!

                                                               Mariola Grzelak, wychowawczyni kl.III a

27 października 2021 Autor Kategoria: Aktualności


Top