ul. Kościelna 1, 05-240 Tłuszcz, tel. 297573002, e-mail: sp_tl_1@op.pl, Sekretariat: Pn-Pt 7:30-16:00
Home
 

POSTAW NA ROZWÓJ. ZRÓWNOWAŻONY!

Co łączy Ciebie, mieszkańca Tłuszcza, z kobietą żyjącą w niedużej wiosce w Nigerii? Czy tylko to, że jesteście ludźmi? Czy wiesz, że benzyna w Twoim samochodzie może pochodzić z ropy naftowej wydobywanej w sąsiedztwie tej wioski? Być może z tego powodu kobieta nie może korzystać z wody z lokalnej rzeki, bo została ona zanieczyszczona. Może jej rodzina nie sprzeda mleka uzyskanego od hodowanych przez siebie krów, bo wszyscy wolą kupić tańsze mleko w proszku przywiezione z Europy.
Współczesny świat jest systemem ogromnej liczby współzależności. Trzeba je poznać, aby zrozumieć i sprawnie pośród nich funkcjonować. Do tego potrzebna jest edukacja globalna. Warto wiedzieć, że każdy z nas, poprzez swoje codzienne zachowania i wybory, wpływa na sytuację ludzi żyjących daleko, nawet na półkuli południowej. O tym, jaki to ogromny wpływ, przekonali się członkowie Klubu Naszej Ziemi, uczestnicząc w 12-godzinnym cyklu warsztatów. Część zajęć prowadzona była przez panią Irenę Jazukević z Ośrodka Działań Ekologicznych ?Źródła?.
Uczniowie dowiedzieli się m.in., że ich rówieśnicy z krajów Południa ciężko pracują, szyjąc i składając zabawki, które my z taką łatwością niszczymy i wyrzucamy do śmieci. Zapadają na ciężkie, często śmiertelne choroby, bo pracują na ogromnych wysypiskach zużytego sprzętu elektronicznego, który trafia tam głównie z Europy. Kobiety i dzieci pracują często w warunkach niegodnych człowieka, za symboliczne wynagrodzenie, które nie wystarcza nawet na jedzenie. Dzieci nie mogą chodzić do szkoły, bo po prostu nie mają butów. Trudno wyobrazić sobie większą niesprawiedliwość.
Celem warsztatów było pokazanie Klubowiczom, że każdy z nas jest odpowiedzialny za sytuację ludzi na Południu. Każdy z nas, poprzez dokonywanie świadomych, przemyślanych wyborów, na przykład w czasie zakupów, może sprawić, że na świecie będzie mniej biedy i niesprawiedliwości.
Oto krótka fotorelacja:image004

Fot. 1. Od lewej: Klaudia Ołdak, Natalia Sokulska, Sebastian Sasin i Bartek Romański z Vd podczas zajęć poświęconych pochodzeniu żywności.

image008Fot. 2. Ulubione zajęcie Klubowiczów z Vd ? praca z mapą.

image010Fot. 3. Od lewej: Ewelina Czerwińska, Bartek Rosa, Łukasz Jankowski, Emilia Salwowska  i Kamila Głowacka.

 image006

 Fot. 4. Klubowicze analizują skład swojego śniadania, które produkty pochodziły z Polski, które z krajów Południa.

image012Fot. 5. Klubowicze w czasie zajęć ?Powiedz, ile jesz, a ja powiem ci, skąd jesteś?. Orzeszki na mapie symbolizują ilość jedzenia przypadającą na jednego mieszkańca.

 

 Opiekun Klubu
Anna Czajkowska

18 czerwca 2015 Autor Kategoria: AktualnościDla nauczycieliStrefa rodzicaStrefa ucznia


Top