ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU
Święto to obchodzone jest z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia.
Hasłem tegorocznej Kampanii jest: „Tytoń – zagrożenie dla rozwoju”, a jej głównym celem jest wykazanie zagrożenia, jakie przemysł tytoniowy stwarza dla trwałego rozwoju wszystkich krajów, w tym zdrowia i dobrego samopoczucia obywateli oraz zaproponowanie środków, które rządy i społeczeństwo powinny podjąć w celu promowania zdrowia i rozwoju poprzez skonfrontowanie się z globalnym kryzysem tytoniowym.
W ciągu roku około 6 milionów osób umiera z powodu palenia papierosów. Używanie tytoniu stanowi zagrożenie dla każdej osoby, niezależnie od płci, wieku, rasy, pochodzenia kulturowego czy edukacji. Przynosi cierpienie, chorobę i śmierć, zubożenie rodzin i gospodarek narodowych. Wydatki na tytoń mają negatywny wpływ na gospodarkę narodową poprzez zwiększenie kosztów opieki zdrowotnej i zmniejszeniu produktywności. Wpływa to na zwiększenie nierówności zdrowotnych i pogłębienie ubóstwa. Uprawa tytoniu wymaga dużych ilości pestycydów i nawozów, które mogą być toksyczne i zanieczyszczają wodę. Każdego roku uprawa tytoniu zużywa 4,3 mln hektarów ziemi, co powoduje globalne wylesienie między 2% a 4%. Z produkcji tytoniu powstaje również ponad 2 miliony ton odpadów.
W naszej szkole realizujemy programy antytytoniowe: ,, Nie pal przy mnie, proszę’’, ,,Dokonuję właściwych wyborów’’, ,,Żyjemy zdrowo, bez nałogów’’.
PAPIEROS – ZWIĄZKI TRUJĄCE