ul. Kościelna 1, 05-240 Tłuszcz, tel. 297573002, e-mail: sp_tl_1@op.pl, Sekretariat: Pn-Pt 7:30-16:00
Home
 

ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA 19 listopada 2020r.

 Wraz z dymem papierosowym do organizmu trafia około 7 tysięcy szkodliwych substancji, ponad 70 z nich zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór. Zawał serca, rak płuc oraz przewlekła obturacyjna choroba płuc występują w głównej mierze u palaczy. Tytoń negatywnie oddziałuje na stan zdrowia i prowadzi do przedwczesnej śmierci. Jaki jest cel Światowego Dnia Rzucania Palenia.

 Światowy Dzień Rzucania Palenia jest obchodzony co roku w trzeci czwartek listopada. Święto to powstało w Stanach Zjednoczonych za sprawą dziennikarza Lynna Smitha.

W 1974 roku poprosił on ludzi, aby przez jeden dzień nie sięgnęli po papierosy. Efekt był zaskakujący, wyzwanie podjęło aż 150 tysięcy osób. Po sukcesie akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem ustanowiło Dzień Rzucania Palenia.

CELE ŚWIATOWEGO DNIA RZUCANIA PALENIA.

Światowy Dzień Rzucania Palenia jest obchodzony w wielu miejscach na świecie, w Polsce od 1991 roku jest organizowany przez Centrum Onkologii i Fundację Promocja Zdrowia.

Celem święta jest uświadamianie społeczeństwa o negatywnych  skutkach palenia papierosów i zachęcanie do spróbowania zrezygnowania z używek.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia co roku umiera 6 milionów osób ze względu na działanie dymu tytoniowego. Aż 63% przypadków wynika z chorób, które rozwinęły się w efekcie palenia.

Szacuje się, że tytoń zabił około 100 milionów ludzi w XX wieku. Równie groźne jest palenie bierne, czyli przebywanie w otoczeniu palaczy. W Polsce zanotowano 70 000 zgonów z powodu aktywnego i aż 8 000 z powodu biernego palenia.

Tytoń ma ogromny wpływ na powstawanie nowotworów jamy ustnej, krtani i gardła, płuc oraz innych narządów. Zwiększa również ryzyko udaru mózgu, schorzeń układu krążenia  i oddechowego, choroby Crohna oraz Alzheimera.

STATYSTYKI

PAPIEROSY TRADYCYJNE Popularność palenia. Papierosy pali jedna czwarta dorosłych Polaków (26%) – co piąty regularnie, a co dwudziesty – okazjonalnie. Odsetek palących jest obecnie najniższy w historii badań CBOS. Z przeprowadzonych badań CBOS wynika, że papierosy  elektroniczne są mało popularne. Najwięcej sięga po nie młodzież.

SKUTKI PALENIA PAPIEROSÓW: podrażnienie błony śluzowej nosa, jamy ustnej, przełyku i żołądka, zwiększenie ryzyka alergii, zwiększenie ryzyko mutagennych, teratogennych oraz rakotwórczych zmian komórkowych, rozedma płuc, choroba wieńcowa, zawał serca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, tętniak aorty, zaburzenia rytmu serca, wrzody żołądka, przepuklina jelitowa, zmniejszenie gęstości kości, zaćma, nadmierne łzawienie oczu, problemy z erekcją, gorsza jakość nasienia, impotencja, większe ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu, większe ryzyko ciąży pozamacicznej, choroby immunologiczne.

 W naszej szkole również prowadzone są działania o tematyce antytytoniowej. W dniach 16 – 30 listopada realizujemy w klasach piątych projekt profilaktyczny ,,Dokonuję właściwych wyborów’’ w ramach, którego odbędą się spotkania z pedagogiem i warsztaty online z terapeutą.  

Opracowała: Janina Siedlecka

                                                                                                                                 

17 listopada 2020 Autor Kategoria: Aktualności


Top