ul. Kościelna 1, 05-240 Tłuszcz, tel. 297573002, e-mail: sp_tl_1@op.pl, Sekretariat: Pn-Pt 7:30-16:00
Home
 

31 MAJA – ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU

,,Chroń zdrowie – nie pal tytoniu’’ to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Bez Tytoniu, obchodzonego 31 maja 2020r.

 31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu. Święto to zostało ustanowione przez WHO w 1987 roku. Jego celem jest zwrócenie uwagi na powszechny problem uzależnienia oraz na negatywne skutki zdrowotne. Z badań wynika, że w Polsce po papierosa sięga prawie 8 mln osób. Światowy Dzień bez Tytoniu jest dobrą okazją do rozmów na tematy uzależnień oraz schorzeń wywołanych przez palenie papierosów – głównie nowotworów płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki.

   Światowa Organizacja Zdrowia w swoim najnowszym raporcie dotyczącym e-papierosów informuje, że są one bez wątpienia szkodliwe i niebezpieczne dla zdrowia. WHO donosi, że dym z e-papierosów jest szkodliwy zarówno dla palaczy i niepalących. E –papierosy zwiększają ryzyko chorób układu oddechowego i zachorowań na serce. WHO ostrzega  w najnowszym raporcie Szczególnie niebezpieczny jest on dla nienarodzonych dzieci i młodzieży, ponieważ uszkadza komórki mózgowe. Według Światowej Organizacji Zdrowia nie ma też potwierdzonych dowodów na to, że e-papierosy pomagają w rzuceniu palenia.   W ramach obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu w całej Polsce prowadzone są kampanie zwiększające świadomość na temat negatywnego wpływu tytoniu na zdrowie. Nasza szkoła również prowadzi działania profilaktyczne o tematyce antynikotynowej. Realizujemy programy Powiatowej Stacji Epidemiologiczno  – Sanitarnej w Wołominie. Program ,,Czyste powietrze wokół nas’’ – oddziały przedszkolne, program ,,Nie pal przy mnie, proszę’’ – klasy I, program ,,Znajdź właściwe rozwiązanie’’ – klasy V.

,,Czyste powietrze wokół nas’’

Program jest realizowany  przez wychowawców przedszkolnych. Głównym celem Programu jest zwiększenie wiedzy rodziców w zakresie ochrony dzieci przed narażeniem na działanie dymu tytoniowego oraz kształtowanie świadomych, asertywnych postaw wśród dzieci dotyczących ochrony własnego zdrowia, w przypadku bezpośredniego kontaktu z osobami palącymi.

,,Nie pal przy mnie, proszę’’

To program pod patronatem Powiatowej Stacji Epidemiologiczno –Sanitarnej. Program profilaktyki antytytoniowej przeznaczony jest dla dzieci w klasach I-III szkół podstawowych. Program ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie  w sytuacjach, w których inne osoby przy nich palą. Jest realizowany przez zajęcia metodami aktywizującymi dostosowanymi do wieku. Głównym hasłem było: ,,Nie pal przy mnie, proszę!’’

,,Znajdź właściwe rozwiązanie’’

 „Znajdź Właściwe Rozwiązanie” – głównym celem programu – jest zapobieganie palenia tytoniu wśród uczniów klas IV – VIII szkół podstawowych.

                                                                                                                                          Opracował: pedagog szkolny

PAPIEROS – ZWIĄZKI TRUJĄCE

27 maja 2020 Autor Kategoria: AktualnościBez kategoriiPedagog


Top