ul. Kościelna 1, 05-240 Tłuszcz, tel. 297573002, e-mail: sp_tl_1@op.pl, Sekretariat: Pn-Pt 7:30-16:00
Home
 

Czym zajmuje się pedagog szkolny?

Pedagog szkolny to osoba, która ma na celu uzupełnianie, pogłębianie   i rozszerzanie działalności dydaktyczno- wychowawczej prowadzonej w szkole.
Pedagog szkolny współpracuje z nauczycielami, dyrekcją, rodzicami, instytucjami służącymi pomocą dziecku i rodzinie (Poradnie Psychologiczno – Pedagogiczne, Policja, Ośrodki Pomocy Społecznej, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Sądy Rodzinne, Placówki Opiekuńczo – Wychowawcze, Stowarzyszenia, Fundacje)

Głównym partnerem w pracy pedagoga jest UCZEŃ!

Czego najczęściej oczekuje uczeń w kontaktach z pedagogiem?

Najczęściej poruszane problemy to:

– trudności w nauce

– trudności w relacjach z rówieśnikami

– brak akceptacji przez grupę rówieśniczą

– kłopoty osobiste i rodzinne

– niska samoocena

– okres dojrzewania

 Pedagog prowadzi dla uczniów terapię pedagogiczną  indywidualną i w grupach.

DROGI UCZNIU!
Zwróć się do pedagoga szkolnego, gdy:

  • czujesz, że nikt Cię nie rozumie,
  • jesteś smutny,
  • nie potrafisz porozumieć się z rodzicami lub z nauczycielem,
  •  masz problemy rodzinne lub jesteś w trudnej sytuacji materialnej,
  • masz problem i nie wiesz, jak go rozwiązać,
  • chciałbyś z kimś porozmawiać.

 Zapraszam Was! Możecie kontaktować się się ze mną na platformie Microsoft Teams: wiadomość na czacie, rozmowy głosowe i wideo.

Rodzicu zwróć się do pedagoga, gdy: 

  • niepokoi Cię zachowanie dziecka,
  • zauważasz u dziecka problemy w uczeniu się,
  • chcesz porozmawiać o dziecku i twoich z nim relacjach,
  • potrzebujesz wsparcia w procesie wychowania,
  • masz pytania i nie wiesz do kogo zwrócić się po pomoc,
  • znajdujesz się w trudnej sytuacji materialnej.

 ZAPRASZAM! Proszę kontaktować się poprzez dziennik elektroniczny, oddzwonię i postaram się pomóc.

DEKALOG RODZICA

 NIE SKRACAJ OKRESU DZIECIŃSTWA przez ograniczanie dziecku czasu na zabawę, spotkania z kolegami, odpoczynek. To sprzyja zdrowiu i uspokaja psychikę. Zajęcia dodatkowe planuj tak, by nie przeciążać ucznia nadmiarem obowiązków.

 DOSTRZEŻ I POCHWAL każdy oryginalny pomysł dziecka – to je zachęci do twórczej pracy. Krytykuj oszczędnie i zasłużenie. Unikaj porównywania do innych dzieci.

 STARAJ SIĘ JE UCZYĆ DOBRYCH, BEZKONFLIKTOWYCH RELACJI z rówieśnikami i osobami dorosłymi, pokazuj mu przykłady takich zachowań, tłumacz, dlaczego tak właśnie należy się zachować.

 OKAZUJ MU, ŻE Z OPTYMIZMEM PATRZYSZ NA JEGO PRZYSZŁOŚĆzapewnij, że zawsze może na ciebie liczyć. Będzie czuło twoje psychiczne wsparcie i chętniej usłucha ewentualnych rad.

 NIE NISZCZ INDYWIDUALNOŚCI SWOJEGO DZIECKAmusisz zrozumieć, że jest ono odrębnym człowiekiem. Nie obarczaj go swoimi niezrealizowanymi marzeniami. To tylko tobie się wydaje, że wiesz lepiej, czego pragnie twoje dziecko. Zamiast zniechęcać je do realizowania własnych pragnień i planów, doradzaj, jak je urzeczywistnić, i staraj się mu w tym pomóc.

 UCZ DZIECKO, ŻE NIE ZAWSZE MUSI BYĆ GÓRĄ w kontaktach z innymi ludźmi. Wytłumacz, że lepiej być skutecznym, niż mieć przewagę.

 NIE WYRĘCZAJ GO WE WSZYSTKIMMusi doświadczyć na własnej skórze swoich wyborów i ich konsekwencji, nawet jeśli czasem są dla niego nieprzyjemne.

ZNIECHĘCAJ DO ŚLEPEGO ULEGANIA MODZIEPokazuj, że prawdziwa atrakcyjność człowieka ma niewiele wspólnego z jego powierzchownością, a znacznie więcej ze sposobem bycia, kreatywnością, pogodą ducha, umiejętnością okazywania pozytywnych uczuć.

NIE GDERAJ. Jeśli będziesz zamęczać dziecko nieustannymi wymówkami, będzie udawać głuchego.

DROGI RODZICU

Pamiętaj, że CZAS POŚWIĘCONY DZIECKU oraz autentyczne zainteresowanie jego sprawami są o wiele cenniejsze od drogiej zabawki, ubrania czy najbardziej nawet atrakcyjnego prezentu !!!

27 kwietnia 2020 Autor Kategoria: Pedagog


Top