ul. Kościelna 1, 05-240 Tłuszcz, tel. 297573002, e-mail: sp_tl_1@op.pl, Sekretariat: Pn-Pt 7:30-16:00
Home
 

Dzień Pisma Ręcznego – 23 stycznia

„Pisz, by cię zrozumiano,
mów, by cię usłyszano,
czytaj, by się rozwijać”

Lawrence Clark Powell

Komunikacja w obecnych czasach odbywa się głównie za pośrednictwem smsów czy maili. Nie piszemy już pamiętników. Zastąpiły je blogi. Nie spotykamy się ze znajomymi. Rozmawiamy z nimi za pośrednictwem portali społecznościowych.             
           Postęp technologiczny w znacznym stopniu wyparł tradycyjne formy komunikacji, co za tym idzie również długopisy.  Ręczne pisanie listów odeszło w niepamięć. Długopisów używamy głównie do sporządzania krótkich notatek na lekcji lub do podpisywania się. Nabyliśmy natomiast umiejętność szybkiego pisania na klawiaturze, wykorzystując przy tym obydwie dłonie i niemal wszystkie palce.

         W wielu krajach kaligrafia jest dziedziną, która zasługuje na miano sztuki, bo przecież to co stworzone ludzką ręką budzi w nas uznanie i podziw. To rzemiosło, którym trudnią się nieliczni, a takich specjalistów potrzebują agencje reklamowe, producenci gier komputerowych, dekoratorzy wnętrz. Pismo ręczne wykorzystujemy również do ozdabiania tkanin, wyrobów ceramicznych, wypisywania dyplomów, zaproszeń i podziękowań.                          
         W ramach obchodów Dnia Pisma Ręcznego nauczyciele bibliotekarze zorganizowali konkurs, który polegał na przepisaniu 10 zdań ze swojej ulubionej lektury szkolnej. Oceniana była estetyka pisma, staranność i płynność pisania. Można było pisać ołówkiem, długopisem lub piórem.

Wyniki konkursu:

I miejsce – Antonina Leszcz kl. 3a

II miejsce – Karolina Przyborowska kl. 3b

III miejsce – Zofia Gac kl. 3a

Zwycięskie prace:

Bibliotekarze

28 stycznia 2020 Autor Kategoria: AktualnościBibliotekaDziałalność


Top