Ku pamięci. Kilka słów o wychowaniu patriotycznym.
Nie tylko od święta, ale również i co dzień obowiązkiem każdego nauczyciele jest przekazywanie treści patriotycznych. Patriotyzm ma wyrażać się więzią przywiązania do Ojczyzny, obyczajów i kultury narodowej, szacunkiem dla ludzi, którzy je tworzyli. Patron naszej szkoły św. Jan Paweł II mówił o potrzebie „nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna”.
W naszym mieście mamy kilka miejsc lokalnej pamięci, są to: Pomnik Żołnierzy AK obwodu Rajski Ptak na ul. Warszawskiej, Pomnik „Siewby” na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Kościuszki, Pomnik Obrońców Ojczyzny 1920 – cmentarz ofiar wojny polsko-bolszewickiej. Uczniowie po opieką nauczycieli starają się regularnie uprzątać teren wokół wymienionych pomników, zapalają znicze, wspominają tych, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę. Zaangażowanie w opiekę nad pomnikami podjęła 31 Gromada Zuchowa Wesołe Buziaki, uczniowie klas Ia i Va.
Ufamy, że dzięki odwiedzaniu miejsc związanych z historią najbliższej okolicy przyczynimy się do kształtowania świadomości obywatelskiej naszych uczniów oraz zachęcimy ich do samodzielnych poszukiwań śladów historii, nie tylko w Tłuszczu- Naszej Małej Ojczyźnie.
Mariola Grzelak
Wychowawca klasy Ia
Gromada Zuchowa Wesołe Buziaki przy Pomniku „Rajski Ptak”
Klasa 1a
Palimy znicze. Klasa 1a
Pamiętamy – 1a
Klasa 5a porządkuje Pomnik Obrońców Ojczyzny 1920 – cmentarz ofiar wojny polsko-bolszewickiej.
Klasa 5a. Pomnik Obrońców Ojczyzny 1920 – cmentarz ofiar wojny polsko-bolszewickiej
Klasa 5a. Pomnik Obrońców Ojczyzny 1920 – cmentarz ofiar wojny polsko-bolszewickiej