AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA 2019 „NIE ŚMIECIMY – SPRZĄTAMY – ZMIENIAMY!”
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w działaniach na rzecz naszej planety, które w tym roku będziemy podejmować w naszej szkole. Dzięki Waszemu zaangażowaniu zdziałamy więcej, pomożemy też potrzebującym. W piątek – 20 września startujemy z następującymi akcjami:
1.Zbiórka baterii i małych akumulatorów (V edycja konkursu „Edukujemy – Pomagamy”)
W tym projekcie uczestniczymy jako wolontariusze. Dochód z zebranych przez nas baterii zostanie przekazany „Fundacji dla Rodaka”, jako wsparcie przy organizowaniu zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży na temat historii Polaków w Kazachstanie, na Syberii i Kresach, w tym spotkania z Polakami stamtąd. Najmłodsi, podczas takich zajęć, uczą się o bolesnej karcie dziejów, ale tak samo o znaczeniu i doniosłości tych obszarów Rzeczypospolitej, które dzisiaj nazywamy Kresami.
Baterie zbieramy do końca marca 2020 roku.
2.Zbiórka niepotrzebnych i zużytych telefonów komórkowych.
Jako wolontariusze uczestniczymy w projekcie Fundacji Nasza Ziemia pt.: „Zielona Stopa Filantropa”. Środki pozyskane dzięki podarowanym Fundacji telefonom przeznaczone będą na realizację prowadzonego przez Fundację Nasza Ziemia programu „Zielona Stopa Filantropa”, którego celem jest modernizacja sprzętu AGD w placówkach służących dzieciom lub osobom starszym oraz promowanie i zwiększanie efektywności energetycznej.
Telefony (bez baterii) zbieramy do końca października 2019 roku.
3.Zbiórka zużytych kredek w ramach akcji „Kolorowe kredki”.
Uczestniczymy w akcji „Kolorowe kredki”. Polega ona na zbieraniu niekompletnych, częściowo zużytych i niepotrzebnych kredek. Na czym polega pomoc? Zbieramy kredki (zarówno drewniane jak i świecowe), następnie je segregujemy, temperujemy i przesyłamy do organizatora zbiórki. Grupa dorosłych wolontariuszy zasiada do maszyn i z pozyskanych materiałów szyje kolorowe piórniki. Niektóre piórniki są dodatkowo ozdabiane przez wolontariuszy przepięknymi obrazkami. Piórniki, zapełnione odrestaurowanymi kredkami, są zawożone do szpitali dla przebywających tam dzieciaków. Kredki świecowe, które można przetopić, służą do stworzenia tęczowych kredek w kształcie misi, serduszek itp. Drewniane kredki, które są w gorszym stanie, są przerabiane na kredkową biżuterię, z której dochód przeznaczany jest na akcję „Niewidzialny Mikołaj” i „Dobra Wróżka”.
Kredki zbieramy cały rok.
4.Kącik „Zabawki z duszą”
Tu można przynieść niepotrzebną , niechcianą zabawkę po to, aby inni mogli ją wziąć i zostawić swoją. Po co wyrzucać zabawki, które nas już nie cieszą? Sprawmy komuś radość i pomóżmy przyrodzie. Dajmy zabawkom drugie życie.
5.Konkurs rodzinny „Moja ekologiczna torba na zakupy”
Celem konkursu jest promowanie toreb wielokrotnego użytku. Torba na zakupy powinna być uszyta z trwałego materiału, dowolnie ozdobiona i powinna zawierać inicjały ucznia uczestniczącego w konkursie. Do torby należy przypiąć kartkę zawierającą imię i nazwisko oraz klasę uczestnika konkursu. Torby przynosimy do sali 26, do końca października 2019 roku.
Nad wszystkimi akcjami czuwają wolontariusze z Klubu Naszej Ziemi, którzy przez najbliższe dni będą prowadzić kampanię informacyjną oraz chętnie pomogą np. w zorganizowaniu zbiórki baterii, czy kredek w każdej klasie. Startujemy 20 września, zapraszamy!
Anna Czajkowska
Opiekun Klubu Naszej Ziemi