ul. Kościelna 1, 05-240 Tłuszcz, tel. 297573002, e-mail: sp_tl_1@op.pl, Sekretariat: Pn-Pt 7:30-16:00
Home
 

WYCIECZKA KLAS V DO TORUNIA

10 i 17 czerwca odbyły się wyjazdy klas V do Torunia.  Młodzież zapoznała się z historią miasta, z którego wywodziła się znana światu postać, którą był Mikołaj Kopernik.  Uczniowie zwiedzili centrum miasta, zobaczyli zabytkowe kamieniczki i wysłuchali relacji historycznej pana Przewodnika. Dowiedzieliśmy się, gdzie mieszkał Kopernik, dlaczego Krzywa Wieża jest krzywa, zwiedziliśmy Katedrę św. Janów i skorzystaliśmy z punktu widokowego znajdującego się w niej.

W związku ze wspomnianą już osobą słynnego astronoma, odwiedziliśmy Planetarium, gdzie w specjalnej kapsule, dzieci mogły poczuć się jak uczestnicy wyprawy na księżyc. Jeden z pracowników opowiedział nam, w jaki sposób radzą sobie kosmonauci w tak specyficznych warunkach, a my mogliśmy skorzystać z urządzeń, dzięki którym mieliśmy doprowadzić do końca wyprawę kosmiczną. Wielu z nas zrobiło sobie zdjęcie z kapsuły i „wysłało na Ziemię”. Inna z grup obejrzała seans astronomiczny pt. „Mikrokosmos”.            

     Jednym z punktów programu wycieczki były odwiedziny w Żywym Muzeum Piernika, gdzie młodzież wysłuchała pięknie odwzorowanej średniowiecznej gwary i  własnoręcznie wykonała pierniki, które później można było zabrać do domu na pamiątkę.            

     Bardzo miło zaskoczyła nas także żywa lekcja historii średniowiecznej, przygotowana w toruńskiej wartowni. Uczestnikom wycieczki przedstawiono w zabawny sposób , jak żyło się w  Toruniu
w okresie średniowiecza, w co ubierali się tamtejsi ludzie i jakie mieli poglądy. Dzieci przebierały się np. za rycerzy, chłopów i mieszczan. Ten groteskowy obraz średniowiecza na pewno na długo zapadnie w ich pamięci.

Pogoda nie rozpieszczała żadnej z grup, ale bez względu na upał czy deszcz, Toruń na pewno zapamiętamy jako miasto do którego warto jeszcze kiedyś powrócić.

Poniżej fotorelacja:

Martyna Kiełczykowska-Czarnak

16 czerwca 2019 Autor Kategoria: AktualnościBez kategorii


Top