ul. Kościelna 1, 05-240 Tłuszcz, tel. 297573002, e-mail: sp_tl_1@op.pl, Sekretariat: Pn-Pt 7:00-16:00
Home
 

NIE DLA WYPALANIA TRAW!

Początek wiosny to chyba najpiękniejszy czas w przyrodzie. Obserwujemy, jak do życia budzą się rośliny, przylatują ptaki, a słońce coraz mocnej grzeje, dodając nam energii. Niestety, jest to też czas, gdy nad łąkami w naszym otoczeniu unoszą się szare dymy i ciągle słychać syreny alarmowe straży pożarnej. Dla strażaków to bardzo pracowity okres, który wynika, niestety, z bezmyślności człowieka.
Ludzie już od pokoleń wypalają trawy na wiosnę. Są przekonani, że w ten sposób użyźnią glebę, a trawa szybciej i bujniej odrośnie. Jest to błędne przekonanie, wynikające często z braku edukacji w tym zakresie. Gleba nie zostanie w ten sposób użyźniona, a wręcz przeciwnie, będzie coraz bardziej jałowa, bo zginą miliardy bakterii i grzybów, które rozkładają szczątki organizmów. Giną mrówki, które zjadając szczątki roślinne wzbogacają glebę w próchnicę i biedronki, które zjadają mszyce. W płomieniach giną pszczoły i trzmiele zapylające kwiaty. Płoną gniazda ptaków, często już zasiedlone, z jajeczkami lub pisklętami. Ginie wiele drobnych bezkręgowców, ale też kręgowców, w tym żaby, ropuchy, jaszczurki, ryjówki, krety, jeże, zające, bażanty, kuropatwy, kuny, nornice, borsuki, a nawet sarny i jelenie. Uśmiercane są tysiące dżdżownic, które znane są z tego, że użyźniają glebę. Wypalanie traw nie ma żadnego ekonomicznego wytłumaczenia. Niszczy florę i faunę naszej okolicy i przyczynia się do degradacji środowiska.

Uczniowie naszej szkoły znają już negatywne skutki wypalania traw. Przypominamy im o nich każdej wiosny w tygodniu ekologicznym. W tym roku na lekcjach plastyki uczniowie klas IV-VII wykonywali plakaty przestrzegające przed tym bezmyślnym procederem. Prace były wykonywane w ramach Szkolnego Konkursu Plastycznego „Nie wypalaj traw!”. Jury w składzie: Grażyna Dąbrowska-Rudzińska, Anita Zajdenc i Anna Czajkowska, wyłoniło następujących laureatów:
1 miejsce – Gabriela Pólkowska (Vc)
2 miejsce – Aleksandra Jachacy (Vd)
3 miejsce – Krystian Świątkowski (VIIa)
Wyróżnienia: Wiktoria Karlewska (VIa), Bartek Mościcki (IVc), Zuzanna Adamczyk (VIc).
Laureatom serdecznie gratulujemy. Poniżej zamieszczamy zdjęcia nagrodzonych prac.

Organizator konkursu
Anna Czajkowska

1 maja 2019 Autor Kategoria: AktualnościBez kategoriiKonkursy


Top